Zuzana Kovacic Hanzelova hodnotí prácu polície

Zuzana Kovacic Hanzelova

Pátracie akcie 100

O zásahu kukláčov pred piatimi rokmi v Moldave som už veľakrát hovorila. Keďže je teraz výročie, urobila som si štatistiku. Vypýtala som si čísla z jednotlivých krajov, ako často robili za posledných 5 rokov pátracie akcie 100. Aj tá v Moldave totiž bola s týmto kódom.

Policajný FB sa dnes venuje dievčenským zadkom a prvému letnému dňu, ja mám pre nich vážnejšie správy. Ono sa totiž už roky šušká, že polícia robí tieto akcie v osadách ako nástroj strachu. Prídu, povedia, že pátrajú po hľadaných osobách, Rómov vystrašia, pár z nich zbijú a potom je v osade pár týždňov “pokoj”. Ľudia, ktorí s Rómami pracujú o tom hovoria často. My, novinári, sme si to všimli prvý raz až pri Moldave. Vtedy hovoril policajný prezident Tibor Gašpar, že síce nikoho počas akcie nenašli, ale „polícia získala rešpekt“.

Graf, ktorý mi z toho vyšiel síce presne nedokazuje nič. Ale naznačovať nám niečo môže. Kým v krajoch, kde veľa Rómov nežije, je za posledných 5 rokov takýchto akcií do 30, v Prešovskom a Košickom kraji hovoríme o stovkách. Banskobystrický a Žilinský kraj ani po troch dňoch nereagoval na moje otázky, trocha sa obávam, že v tom banskobystrickom budú čísla tiež väčšie. Ak ich neskôr dostanem, doplním.

BB, PO a KE sú to totiž tri kraje, kde žije najviac Rómov. V Prešovskom kraji bolo pátracích akcií sto od roku 2013 najviac – takmer 600. Šípite správne, v Prešovskom kraji žije podľa Rómskeho atlasu na Slovensku najviac Rómov.

Pýtala som sa dnes v kancelárii ombudsmanky ich právnika, ktorý sa téme venuje, či sú Rómovia na Slovensku vystavovaní neprimeranej represii zo strany polície. Povedal, že si máme prestaviť, že polícia by hľadala v Bratislave zločinca a prišla by do petržalského paneláku. Z bytov by vyhnala všetkých obyvateľov, preventívne by pár z nich tresla obuškom, niektorým porozbíjala v bytoch zariadenie, a nakoniec by nikoho ani nenašla. V osadách sa tieto akcie konajú podľa ľudí, ktorí v osadách pracujú, často hlavne okolo Vianoc a Veľkej noci.

V USA sa diskutuje veľa o polícii a afroameričanoch. My sme diskusiu o polícii a Rómoch ešte ani nezačali. Podobne ako ignorujeme diskusiu o systematickej segregácii rómskych detí na slovenských školách. Chystám na víkend reportáž o smutnom výročí v Moldave. Anton Gbur sa pri tejto príležitosti v Moldave rozprával s Igor Hudak, ktorý bol jeden zo zbitých Rómov, ktorí sa odvážili neskôr aj svedčiť. Tono sa Igora spýtal, že v čom si myslí, že majú oproti bielym Rómovia nevýhodu. Igor povedal, že bieli majú vzdelanie a Rómovia nie. To je základná a prvá odpoveď na akúkoľvek otázku, ktorú v súvislosti so slovenskými Rómami máte.

Môžeme mať x výsledkov policajnej inšpekcie, že zákroky policajtov v osadách sú v poriadku. Každý, kto vidí dobité malé deti pelendrekmi a dvojmetrového policajta, čo v Zborove sotí do chrbtom stojacej staršej 60tničky, vie aj sám ako to asi bude. Ja sa pokúsim získať rovnaké dáta, ale podľa okresov. Prekryjem to potom s mapou rómskeho atlasu. Obávam sa, že z toho polícia vyjde veľmi zle, ale naozaj rada by som sa tentokrát mýlila.

Fotka Zuzany Kovacic Hanzelovej.