Železnice prijali brigádnikov za 2,5 eura na hodinu

Železničná spoločnosť najala tridsať študentov, aby zmenšila zástupy ľudí pri okienkach.

BRATISLAVA. Osemnásťročný stredoškolák Martin dostal pred pár dňami zaujímavú ponuku: namiesto vyučovania mohol stráviť niekoľko hodín na bratislavskej hlavnej stanici.

Ako brigádnik začal tento týždeň za 2,5 eura na hodinu pomáhať Železničnej spoločnosti Slovensko zvládať nápor cestujúcich, ktorí budú môcť od 17. novembra jazdiť vlakom zadarmo. Pomáha pri registrácii ľudí.

„Povedal som si, že to môže byť zaujímavá skúsenosť,“ hovorí Martin, študent Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave.

Stal sa tak jedným zo zhruba tridsiatich študentov, ktorých si železnice dočasne najali, aby zmenšili zástupy na staniciach a odbremenili obyčajných zamestnancov za okienkami.

S pomocou tabletu

Pracovnými pomôckami sa stali provizórne pulty v staničnom vestibule, oranžové tričko s nápisom „Bezplatná preprava“ a tablet. Pomocou neho zapisujú do databázy stovky záujemcov, ktorí potrebujú byť zapísaní v internej databáze, aby mohli bezplatne cestovať.

BEZPLATNá PREPRAVA

„Osemdesiat percent cestujúcich nevie, ako to presne bude fungovať, a čo na to potrebujú, takže dokola musíme vysvetľovať to isté,“ hovorí Martin.

Cestujúcim preto dá do ruky tablet a ukáže im kolónky, kam majú napísať svoje meno, číslo dokladov a e­mailovú adresu, na ktorú im príde potvrdenie, že si môžu svoju registráciu aktivovať. A práve v tom môže byť problém.

„U študentov je e­mail samozrejmosťou, ale dôchodcom musíme vysvetliť, že bez e­mailu ich nezaregistrujeme,“ hovorí Martin.

A tak sa nezriedka stane, že senior si vystojí rad a potom mu študenti povedia, že kým nemá e­mailovú adresu, musí ísť do zákazníckeho centra, kde ho môžu zaregistrovať aj bez toho.

O tom, že dôchodcovia dostali odklad a môžu určitý čas cestovať bez registrácie, prípadne sa môžu zaregistrovať u sprievodcov vo vlaku, už študenti príliš nevedia. „Ani nám nestihli povedať všetko,“ dodal jeden z Martinových kolegov.

Aj v nákupných centrách

Podobných infopultov, akým je ten na bratislavskej stanici, zriadili po celom Slovensku dvanásť.

Železničná spoločnosť ich nechala inštalovať nielen na najväčších vlakových staniciach, ale i v navštevovanejších obchodných centrách, akými sú napríklad žilinský Mirage alebo bratislavský Avion Shopping Park.

Železničná spoločnosť predbežne plánuje, že by mohli byť v prevádzke do konca roka.