Slovensko príde o milióny eur. Do roku 2026 musí nakúpiť každý rok milióny vakcín Pfizer.

Slovensko čelí komplexnej situácii v súvislosti s nákupom vakcín proti COVID-19, ktorá vyplýva z dlhodobých záväzkov a zmlúv uzavretých Európskou komisiou so spoločnosťou Pfizer. Tieto zmluvy znamenajú, že Slovensko bude aj v nasledujúcich rokoch prijímať milióny dávok vakcín, hoci súčasný záujem o očkovanie je nízky.

Podľa ministra zdravotníctva Michala Palkoviča sú nakontrahované vakcíny záväzkom k zmluve s Pfizerom, a Slovensko sa musí prispôsobiť situácii z pandémie, keď bol vysoký dopyt po vakcínach. Situácia je komplikovaná aj tým, že zmluvy s Pfizerom neumožňujú jednoduché odstúpenie a sú sprevádzané výzvami, ako je likvidácia expirovaných vakcín​

​.

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) na Slovensku poukázal na nevýhodnosť týchto zmlúv pre Slovensko, keďže krajina musela darovať milióny vakcín iným krajinám v odhadovanej hodnote 100 miliónov eur, zatiaľ čo v domácich skladoch bolo viac ako 6 miliónov dávok vakcín, ktoré neboli potrebné. NKÚ zdôraznil problém s neverejnou zmluvou bez možnosti vypovedania, ktorá zaväzuje členské štáty nepriamo a obmedzuje transparentnosť a kontrolu nad použitím verejných zdrojov​.

Koľko vakcín je zazmluvnených a za akú sumu?

Eurokomisia podpísala zmluvu s Pfizerom na úrovni 71 miliárd eur. Pre predstavu, ide o trojročný rozpočet Slovenska. Členským štátom bolo dodaných viac ako 4,6 miliardy vakcín. V prepočte to znamená, že na každú osobu bolo nakúpených desať vakcín. Podľa pandemických plánov potrebuje Slovensko do 350-tisíc vakcín, aby sme ochránili predovšetkým starších obyvateľov pred dôsledkami chrípky. Je preto otázne, prečo potrebujeme 3,3 milióna vakcín proti COVID-19?

Zmluva pre dodávky vakcín je platná do roku 2026 a dovtedy ich nevieme obmedziť. Už minulý rok sme museli znehodnotiť viac ako 3,5 milióna vakcín. Ďalších 5,5 milióna vakcín sme darovali a zhruba šesť miliónov ich máme na skladoch. Slovensko zatiaľ prišlo minimálne o 125 miliónov eur. A po roku 2026 to už bude cca pol miliarda eur.

​.

Tieto informácie poukazujú na zložitosť riadenia pandémie a nákupu vakcín na Slovensku, čo prináša finančné aj logistické výzvy. Diskusia o tom, ako optimalizovať nákup a distribúciu vakcín v kontexte meniacej sa pandemickej situácie a potreby byť pripravený na možné budúce pandémie, je aktuálnejšia než kedykoľvek predtým.