Zástupcovia občianskeho združenia a ministerstva práce diskutovali o spoločných riešeniach problematiky týkajúcej sa pacientov v kóme a v bdelej kóme

Zástupcovia občianskeho združenia Pomocná ruka nádeje diskutovali na ministerstve práce o riešeniach a zmenách v sociálnom systéme.

Občianske združenie Pomocná ruka nádeje sa už dlhodobo venuje problematike pacientov v kóme, bdelej kóme a aj ich rodín, ktoré sa o týchto pacientov starajú. O tom, že starostlivosť o týchto pacientov je mimoriadne náročná, nie len psychicky, ale aj finančne ani nemusíme hovoriť a rodiny s týmito pacientmi sa dostávajú do komplikovaných a vyčerpávajúcich situácií.

Pomocnú ruku v tomto prípade podáva aj štát a o tom, ako vylepšiť túto pomoc a ako pozmeniť aktuálny sociálny systém na Slovensku diskutovali zástupcovia občianskeho združenia Pomocná ruka nádeje priamo na pôde Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny, kde ich prijala generálna riaditeľka sekcie sociálnej a rodinnej politiky JUDr. Nadežda Šebová. Stretnutia sa zúčastnili aj ďalší riaditelia jednotlivých sekcií ministerstva práce.

Zástupcovia občianskeho združenia na stretnutí prezentovali pani riaditeľke Šebovej a ostatným zástupcom ministerstva aktuálny stav a opísali problémy s akými sa stretávajú ľudia, ktorí doma opatrujú pacientov s diagnózou kóma a bdelá kóma. Táto prezentácia vyvolala spoločnú diskusiu o tom, čo všetko by sa dalo pre týchto pacientov urobiť, čí pozmeniť, aby sa im a ich rodinám aspoň mierne uľahčil život a pomoc zo strany štátu bola efektívnejšia.

„V minulosti nebolo potrebné riešiť danú problematiku pacientov v kóme a v bdelej kóme. Týchto pacientov bol zanedbateľný počet. Vďaka napredovaniu medicíny, čoraz lepšej schopnosti zachrániť človeku život a stabilizovať hlavné životné funkcie počet pacientov v kóme a v bdelej kóme narastá, ale štát sa o nich momentálne nedokáže postarať. Všetci si uvedomujeme, že táto problematika sa týka nie len ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny ale aj ministerstva zdravotníctva a je nevyhnutnú nájsť vhodné riešenia momentálnej situácie vzájomnou spoluprácou ministerstiev. Stretnutie na úrovni generálnej riaditeľky sekcie sociálnej a rodinnej politiky JUDr. Nadeždy Šebovej hodnotím ako pozitívne a verím, že v blízkej dobe sa nám podarí predniesť danú problematiku aj na ministerstve zdravotníctva,“ hovorí Michaela Hulíková z občianskeho združenia Pomocná ruka nádeje.

Okrem toho sa generálnej riaditeľke JUDr. Šebovej vzniesli aj všeobecné požiadavky na zmenu sociálneho systému, kde okrem iného občianskej združenie Pomocná ruka nádeje požaduje zníženie byrokracie na najvyššiu možnú mieru, zvýšenie efektivity pri posudzovaní žiadostí na úradoch práce, ale aj školenia pre zamestnancov úradov práce, či vytvorenie miesta, kde bude klient podľa potreby správne nasmerovaný a budú my vysvetlené všetky možnosti a nároky.

„Tieto všeobecné požiadavky reflektujú na nedostatky, s ktorými sa klienti úradov práce denne stretávajú. Zástupcovia ministerstva aj s pani generálnou riaditeľkou Šebovou boli ochotní o tomto diskutovať a mali snahu hľadať spoločné riešenia. Verím, že toto stretnutie otvorilo spoločnú spoluprácu, ktorej cieľom je zlepšenie sociálneho systému a spoločné riešenia sa pozitívne prejavia pre všetkých,“ hovorí Miroslav Vavra z občianskeho združenia Pomocná ruka nádeje.

Niekoľkohodinová diskusia predstaviteľov občianskeho združenia Pomocná ruka nádeje, generálne riaditeľky JUDr. Nadeždy Šebovej a ostatných riaditeľov sekcií ministerstva dopadla pozitívne a bola zakončená prísľubom ďalšej spolupráce pri spoločnej snahe o zlepšovanie podmienok pre pacientov v kóme, bdelej kóme a ich rodiny, ale aj pre všeobecné zlepšenie sociálneho systému na Slovensku.