Z akých zdrojov sa vyrába energia v Európskej únii?

Európska únia je projekt, ktorý sa počas svojho dlhého pôsobenia vypracoval na skutočnú svetovú veľmoc. Vďaka tomuto privilégiu prináleží Európskej únii určovať trendy nie len v ekonomike, ale napríklad aj v energetickej otázke a zdrojov, z ktorých sa energia čerpá.

Obnoviteľné zdroje a celkové ozdravovanie planéty je v súčasnosti mimoriadne ostro sledovanou a diskutovanou témou. Ako to je však naozaj?

Z akých zdrojov pochádza energia v členských štátoch Európskej únii? Veríme, že v tomto článku vám to aspoň trošku priblížime.

Obnoviteľné zdroje sú základ

Je skutočne skvelé, že momentálne najväčším zdrojom výroby energie v celej Európske únii sú obnoviteľné zdroje, ktoré podľa viacerých štatistík úradov EÚ pokrývajú viac ako 32,3 percenta výroby všetkej energie.

Hneď za klasickými obnoviteľnými zdrojmi sa nachádzajú nukleárne zdroje, ktoré majú v Európskej únii zastúpenie 25,5 percenta.

Za jadrovou energiou nasleduje uhlie, z ktorého sa stále vyrába 19 percent všetkej energie v členských štátoch. Čierne uhlie má podiel 10 percent, lignit 9,2 a ostatné fosílne zdroje 4 percenta.

Výroba energie z uhlia každoročne upadá

Veľkým pozitívom však je, že podiel čierneho uhlia a uhlia každým rokom klesá naprieč všetkými európskymi krajinami. Dokonca aj firmy, ktoré postavili podnikanie na ťažbe uhlia začínajú pomaly prechádzať na obnoviteľné zdroje.

Je tak skvelou správou, že Európa si uvedomila, že pred nami stojí naozaj neľahká úloha a ak chceme našu matku zem zachrániť, musíme s tým niečo začať robiť.

A pomôcť môžete aj vy sami. Napríklad tým, že si preštudujete stránku www.energoaudit.sk , na ktorej sa dozviete všetko potrebné o tom ako optimalizovať a znížiť ceny za energiu s pozitívnym efektom na životné prostredie.

Zdroje: euractiv.sk, vykurovanie24.sk, prumyslovaekologie.cz