Vlado Zlatoš reaguje na dezinformácie o LOWCARB (nízkosacharidovej strave)

JE LOWCARB SKUTOČNE NEBEZPEČNÝ?

Vladimír Zlatoš

Naozaj LOWCARB môže spôsobovať skorú SMRŤ? S takýmito nadpismi sa média už aj na Slovensku začali predbiehať a bezhlavo preberajú zahraničné články. Najdôležitejší CIEĽ je splnený: “pozornosť je vysoká, reklame sa darí, vďaka tržbám ešte chvíľu PREŽIJEME”. Nie len média musia ekonomicky prežiť ale zdá sa, že prežiť musia už aj PRESTÍŽNE žurnály ako Lancet alebo univerzity ako Harvard. Ako inak by sa dal vysvetliť FAKT, že sú ochotné zverejniť takúto BULSHIT štúdiu ako relevantný DÔKAZ? Ako im môžeme teda DÔVEROVAŤ, že to nerobia omnoho častejšie? Naozaj vyšší CHOLESTEROL je zdravotné riziko? Naozaj sú saturované TUKY také nebezpečné? Nie je to náhodou jedno veľké tučné KLAMSTVO trvajúce už viac ako 40 rokov?
.
Dajte dokopy vlastnú pozorovaciu ŠTÚDIU založenú na dotazníkoch, zbierajte nepresné dáta 20 rokov a následne ich pozliepajte SELEKTÍVNE tak, aby sa vám výsledok hodil ako vy potrebujete. BAM. Obzvlášť, keď vašim veľmi blízkym priateľom je Dr. Ancel KEYS. Ten sa vďaka bohatým finančným dotáciám postaral o to, aby dogma o saturovaných tukoch (a cholesterole) z minulého storočia bola tá jediná SPRÁVNA pre širokú verejnosť (napríklad cez WHO). Prečo? Lebo to prospieva ekonomike priemyselných GIGANTOV, ktorí kŕmia celý svet “jedlom” aj liekmi. Ak chcete vedieť všetky hrubé metodické chyby VEDY a vedcov, ktorí formovali posledných 50 rokov naše názory na to čo je “ZDRAVÉ”, tak si prečítajte knihu: BIG FAT SURPRISE. ????
.
Ak nemáte kapacitu vyhodnocovať vedecké štúdie, NEVADÍ. Musíte s istotou zistiť čo o sebe viete že je PRAVDA. A to sa nedá bez objektívne zozbieraných dát (biochémia, metabolizmus, fyzická výkonnosť, subjektívne pocity = N-1 štúdia na samom sebe). Inak je to len ILÚZIA. Ak ste odborník čo “rúca” akési MÝTY: “podľa čoho vieš s istotou, že nepodliehaš ilúziám aj ty? Pravdu musíš VLASTNIŤ alebo ju hľadáš? Zvládol si v praxi aspoň N-1 štúdiu (samého seba)?” Aj lowcarb stravovanie môže byť NEZDRAVÉ, ak nie je zvládnuté v praxi. O tom píšem nie jeden článok na blogu pre tých, čo to neberú povrchne.
.
Pamätajte, výživa je NÁSTROJ (nožík). Bez ohľadu na jeho tvar (výživový ŠTÝL), robte všetko preto, aby ste sa “NEPOREZALI”. A hoci každý nožík je dobrý na niečo iné, ciest ako s ním vystrúhať peknú ZDRAVÚ “SOCHU” je vždy viacero. Na všetko sa dá pozrieť z rôznych UHLOV, cez rôzne hladiny vedomostí či skúseností aj bez toho, aby človek musel zaručene VLASTNIŤ pravdu. Nižšie prikladám aj linky na dôležité videá či články, ktoré problematiku preberajú do HĹBKY pre tých, ktorí ju potrebujú. V komentoch odporúčam reagovať až po ich preštudovaní. Možno spracujem aj komplexnejší článok.

============================
Odporúčané odkazy na preštudovanie:

Metodické chyby ŠARLATÁNSKEJ štúdie ktorú aktuálne citujú mnohé médiá:

https://www.youtube.com/watch?v=Ce6eHcUOc4s
https://chriskresser.com/will-a-low-carb-diet-shorten-your…/

Ako sa vyznať v štúdiách (pohľad Dušan Plichta):
https://www.dusanplichta.com/…/je-kokosovy-olej-naozaj-jed…/

Negatíva nezvladnutého (skôr odfláknutého) lowcarb či keto stravovania:
https://www.vladozlatos.com/…/negativa-lowcarb-a-keto-strav…

https://www.vladozlatos.com/…/rozne-verzie-lowcarb-a-keto-s…

https://www.vladozlatos.com/…/ako-a-preco-zacat-s-lowcarb-a…