Tomáš Drucker-nezískali sme liekovú agentúru

NEZÍSKALI SME LIEKOVÚ AGENTÚRU.
SMUTNÝ ÁNO, ALE AJ HRDÝ ZA NIEČO.

Smutný za výsledok, že nie je u nás.

Hrdý aj za to všetko, čo sa nám podarilo. Boli sme silným favoritom, jedna z najlepších ponúk. Ľudia, ktorí sa snažili z viacerých rezortov si zaslúžia nebyť až tak sklamaní. Európa nás opäť vnímala ako adekvátneho vážneho hráča.

Nie je dôvod ubíjať samých seba. Boli sme diplomaticky a profesionálne rešpektovanou kandidatúrou.

Smutný a sklamaný som však z postoja niektorých členských krajín. Často zaznievajú silné slová, poučky a plány o solidarite, potieraní rozdielov medzi členskými krajinami a regiónmi. Zdá sa mi, že len keď to nie je až tak vážne pre individuálny záujem krajiny. A lieková agentúra je už niečo vážne.

Slovensko, ani iná nová členská krajina v hlasovaní o Európsku liekovú agentúru, ale ani žiadna nová členská krajina v hlasovaní o Európsku bankovú agentúru neuspeli.

A to napriek tomu, že samotné všetky členské štáty si schválili regionálne kritéria delenia.

Skončili sme 4. Nie z trucu, ale z princípov politickej konzistentnosti sme nepodporili žiadnu kandidatúru v 2. a 3. kole. Nakoniec bez nás zostalo len 26 platných hlasov a keďže v 3. kole dve krajiny získali po 13 hlasov, rozhodol žreb. Náhoda alebo šťastie.

Tak neviem, či sme nemali rovno rozhodnúť rovno žrebom už pár mesiacov nazad. Bolo by to rýchlejšie, pre všetkých lacnejšie a asi aj spravodlivejšie