Športovanie má niečo do seba

Neverili by ste, ale pri rozhovoroch s viacerými aktívnymi športovcami sa dochádza k záverom, že títo ľudia sú nielen zdravší, ale aj šťastnejší a spokojnejší. Nezáleží na tom, či sa jedná o amatérske voľno-časové športy ako futbal, volejbal, alebo či ide o profesionálnu ligu, aktivita spojená so športom prináša pozitívne účinky na ich životy.

Venovanie sa nejakému športu aktívne vedie k vývoju svalstva a zlepšeniu koordinácie pohybov tela. To vedie k lepšiemu prekrveniu organizmu, čo má za následok, že sa správne vyvíja a udržuje kardiovaskulárny systém v tele. Ďalšími výhodami sú prevencia voči bežným ochoreniam ako sú nachladnutie, či chrípka, ale pravidelným pohybom a športovaním sa dá predchádzať aj závažnejším ochoreniam, ktoré súvisia práve s kardiovaskulárnym systémom, napr. diabetes a obezita.

šport

Navyše sa stále viac a viac v narastajúcom počte navzájom nezávislých výskumov ukazuje, že ľudí, ktorí sa aspoň niekoľkokrát za týždeň venujú nejakej fyzickej športovej aktivite, netrápi depresia a osteoporóza, alebo sa tieto ochorenia u nich vyskytujú len zriedka. Preto sedenie v baroch alebo len doma pred televízorom a tipovanie športových výsledkov nepatrí medzi prvky zdravého životného štýlu a takýto pasívni športovci by sa radšej mohli zamyslieť a začať sa reálne hýbať. A popri tom, ako sa človek aktívne venuje niečomu, čo ho baví si môže aj nájsť čas na tipovanie a sledovanie svojho obľúbeného športového zápolenia.

Pre rodičov je dôležité vedieť, že ak sa bude ich dieťa aktívne venovať nejakému športu, tak len hranie futbalu, či florbalu pomáha pri vývoji silnejších kostí a pľúc a buduje sa tiež imunitný systém, hlavne pri kolektívnych športoch. Pri atletike sa formujú motorické a rozlišovacie schopnosti. Navyše sa pravidelným tréningom vytvára u detí dobrý návyk k fyzickej aktivite, čo sa prenáša s rastom detí do puberty a dospelosti, takže bude pre nich jednoduchšie si udržať kondíciu aj počas štúdia alebo práce za počítačom, kedy si človek musí sám cielene nachádzať čas, aby sa hýbal.

Pre ženy je tiež dôležitou informáciou, že aktívnym športovaním od mlada sa správne vyvíja aj ženská panva a oblasť bedier, ktorá je dôležitá pri pôrode. Aktívne športovkyne tak vykazujú lepšie prežívanie celého procesu spojeného s pôrodom. Navyše, ak sa v našom vývoji posunieme k tým skôr narodeným, tak starší ľudia, ktorí si udržiavajú aspoň aký taký pohybový návyk majú nižšiu pravdepodobnosť zlomenín a navyše sa často práve skrz šport dokážu aj pekne zdravo socializovať.

športovanie

Ďalšie výskumy potvrdzujú pozitívne účinku aktívneho pravidelného pohybu na ľudskú psychiku. Dosiahnutím úspechov spojených s chudnutím, alebo s tým, že si vytýčime nejaký cieľ, povedzme, že udvihnem niekoľko kilogramov, alebo, že zabehnem 10 kilometrov alebo hocičo má za následok, že sa stávame sebavedomejšími aj v pracovnom živote. Ľudia si takto vedia vytýčiť pracovné ciele a vedia ich aj dosahovať, takže sa cítia spokojne a sú úspešní.