SNS navrhuje 10% daň na tieto typy produktov: Ušetríme na potravinách?

Ovocie a zelenina z našich zemepisných šírok, kyslomliečne produkty a čerstvé pečivo. Aj na tieto výrobky by sa od budúceho roka mala vzťahovať 10-percentná daň z pridanej hodnoty.

Parlament v stredu rozhodol, že návrh SNS na rozšírenie zoznamu potravín s nižšou DPH prerokuje v ďalšom čítaní. Zníženie DPH by sa malo týkať zdravých produktov. „Ovocie a zelenina mierneho pásma, ktoré sú dopestovateľné aj na Slovensku, prospešné kyslomliečne výrobky, ako sú tvarohy, jogurty, bryndza, ale aj čerstvé pečivo a rožky,“ vymenúva poslankyňa Eva Antošová (SNS).

Národniari sú presvedčení, že zákon pomôže jednak našim poľnohospodárom a výrobcom a jednak spotrebiteľom. „Budeme tlačiť na to, aby obchodníci brali vážne zníženú DPH a znížili výslednú cenu pre nášho spotrebiteľa,“ prízvukuje poslankyňa. Zdroj: Štatistický úrad SR

Slovenská aliancia moderného obchodu pripomína, že vysoká DPH je jedným z dôvodov vyšších cien potravín v porovnaní s okolitými štátmi. „Zníženie sadzby aspoň na vybrané potraviny môže mať za následok spomalenie celkového rastu cien, čo je dobrá správa najmä pre spotrebiteľov na Slovensku,“ tvrdí predseda aliancie Martin Krajčovič. Obchodné reťazce by však uvítali, keby sa DPH na potraviny znížila celoplošne.