Prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľa Špirka disciplinárna komisia nepotrestala.

Ako uviedol v rozhodnutí jej predseda, to, že sa dostal pred disciplinárnu komisiu, by malo byť postačujúce. Tá sa ním zaoberala z dôvodu jeho verejných vystúpení ku kauzám spojeným s exministrami Robertom Kaliňákom a Jánom Počiatkom (obaja Smer-SD).

Vasiľ Špirko

Skutku sa dopustil začiatkom marca na verejnom vystúpení pred novinármi s podozreniami voči exministrom Robertovi Kaliňákovi a Jánovi Počiatkovi. Disciplinárna komisia na čele s prokurátorom Kristiánom Kukom mu ale nedala žiadny trest, uviedol na svojom webe Denník N.

„Už samotné prejednanie veci pred komisiou je dostačujúce,“ povedal Kuko pre denník. „Podľa komisie porušil mlčanlivosť, aj pokyn generálneho prokurátora o spôsobe ako sa informuje verejnosť“, uviedol denník.

Disciplinárne konanie voči Špirkovi sa začalo už vo štvrtok na Krajskej prokuratúre v Košiciach. Komisia rokovala za zatvorenými dverami, pretože predmetom konania sú aj živé trestné veci, ktoré nie sú zatiaľ právoplatne ukončené.

Dozoroval Bašternáka

Návrh na disciplinárne konanie špeciálneho prokurátora Špirka podal koncom marca špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Kováčik navrhol ako disciplinárny trest zníženiu platu o 20 percent na pol roka.

Disciplinárna komisia navrhovala potrestať Špirka finančnou sankciou. Jeho konanie považuje za vážnejší typ previnenia. Ako v minulosti uviedol Špirko, okrem finančného postihu mu hrozila aj strata funkcie.

Špirko dozoroval vyšetrovanie vtedajšieho ministra vnútra Kaliňáka vo veci kúpy podielu vo firme B. A. Haus od Ladislava Bašternáka. Začiatkom marca pred novinármi povedal, že bývalý minister financií Počiatek a exminister vnútra Kaliňák mali z ministerstva vnútra prostredníctvom podozrivých aktivít pri IT zákazkách „vytiahnuť“ 200 miliónov eur. Informoval tiež, že na Kaliňáka podáva trestné oznámenie za pokus o diskreditáciu jeho osoby.