Počet infikovaných koronavírusom prekročil v USA 10 miliónov

Vo svete je 50 miliónov ľudí pozitívne testovaných na koronavírus, z toho len v USA až 10 miliónov. V krajine prebieha tretia vlna pandémie.

Spojené štáty v nedeľu ako prvý štát na svete prekonali hranicu desiatich miliónov pozitívnych testov na koronavírus od začiatku pandémie. S odkazom na svoje štatistiky o tom informovala agentúra Reuters, podľa ktorej sa krajina teraz vysporiadáva už s treťou vlnou šírenia nákazy.

Spojené štáty prekonali desaťmiliónovou métu v rovnaký deň, keď celkový počet pozitívnych testov na koronavírus v celosvetovom meradle prevýšil 50 miliónov. USA teraz registrujú najvyššie priemerné denné prírastky od tohtoročnej jari, kedy sa objavil prvý výskyt nákazy vo štátu Washington.

V sobotu pritom zaznamenali podľa údajov Reuters 131 420 nových nálezov na koronavírus, čo je najvyššia jednodňové údaj, aký kedy zaznamenala akákoľvek krajina na svete. Métu sto tisíc potvrdených infekcií za deň presiahli za posledný týždeň štyrikrát.

Najviac zasiahnutým regiónom sú štáty amerického stredozápadu, kde v prepočte na počet obyvateľov evidujú najviac infikovaných. Najpostihnutejšími štátmi sú aktuálne Severná Dakota, Južná Dakota, Wisconsin, Iowa a Nebraska.

Novozvolený americký prezident Joe Biden, ktorý väčšinu svojej predvolebnej kampane venoval kritike prezidenta Donalda Trumpa za jeho zvládnutie koronavírusovej pandémie, sa v sobotu zaviazal, že boj proti pandémii bude mať po jeho nástupe do úradu prezidenta najvyššiu prioritu.

Biden v pondelok predstaví 12-člennú pracovnú skupinu, ktorá sa bude zaoberať riešením epidemiologickej situácie v krajine. Poverená bude vypracovaním plánu na zvládnutie koronavírusovej pandémie. Povedie ju bývalý šéf americkej armádnej zdravotníckej služby Vivek Murthy a bývalý komisár pre správu potravín a liečiv David Kessler.