Natalie Portman si odmietla prevziať židovskú cenu. Odmenu 2 milióny dolárov si ponechala.

Oscarová herečka Natalie Portman si v júni v Izraeli z „politických dôvodov“ neprevezme Cenu Genesis 2018, označovanú aj za „židovskú Nobelovu cenu„. Informovala o tom v piatok agentúra AP s odvolaním sa na Nadáciu Ceny Genesis, ktorej to oznámil herečkin manažment, informuje portál TASR.

Natalie Portman

Cena Genesis je každoročne udeľovaná izraelskou nadáciou Genesis Award za prínos k popularizácii židoského národa.  Škandálom sa však stalo tohtoročné udeľovanie ceny naplánované na 28.júna 2018.

V novembri minulého roka bola ako laureátka ceny vybraná Natalie Portman, rodáčka z Jeruzalema.

Charizmatický zjav Natálie na obrazovke sa dotkol sŕdc miliónov,“ uviedla organizácia vo svojom vyhlásení.

Jej talent, jej oddanosť sociálnym problémom a jej hlboké prepojenie na jej židovské a izraelské korene sú veľmi obdivované. Je príkladom kľúčových znakov židovského charakteru a hodnôt židovského národa – vytrvalosť a tvrdá práca, snaha o dokonalosť, intelektuálnu zvedavosť a snaha o to, aby sa svet stal lepším miestom. Bezpochyby je vzorom pre milióny mladých Židov na celom svete,“ uvádza sa vo vyhlásení Nadácie.

V Izraeli vládne mienka, že herečka sa však poddala tlaku protiizraelských aktivistov skupiny BDS. Podľa nich treba Izrael bojkotovať a udeľovať sankcie, kým sa nevyrieši problém palestínskych Arabov.

V liste vysvetľujúcom jej rozhodnutie, zástupca Natalie Portman napísal, že „nedávne udalosti v Izraeli boli pre ňu mimoriadne strašné a že by sa necítila dobre, ak by sa mala zúčastňovať na akýchkoľvek verejných udalostiach v Izraeli“ a že „sa nemôže s dobrým svedomím zúčastniť ceremónie.

Avšak ako píše izraelský denník Haaretz, herečka nielenže odmietla vystúpiť na slávnostnej ceremónii, podľa informácie z Nadácie doteraz nevrátila finančnú odmenu, ktorá k cene prislúcha.

Cena Genesis je honorovaná odmenou jeden milión amerických dolárov.

K tejto cene sa podľa zdrojov denníka pripojil aj izraelský filantrop Morris Kahn. Mesiac po oznámení laureátky oznámil, že mu bude cťou prispieť ešte jedným miliónom dolárov, čo celkovú hodnotu daru zvýšilo na 2 milióny dolárov.

Už predtým Natalie Portman prisľúbila, že cenu venuje na dobročinné účely organizáciám podporujúcim práva žien. Nadácia nemá informácie, či ich na tieto účely skutočne použila.

Doterajšími laureátmi tejto ceny boli od roku 2014 postupne starosta New Yorku Michael Bloomberg, herec Michael Douglas, husľový virtuóz Jicchak Perlman a sochár, rodák z indického Bombaja žijúci v Londýne, Anish Kapoor.

Hnutie BDS (Boycott, Divestment and Sanctions – bojkot, odliv kapitálu a sankcie) je globálnou kampaňou, snažiacou sa od roku 2005 zvýšiť ekonomický a politický tlak na Izrael. Cieľom je dosiahnuť koniec izraelskej okupácie a kolonizácie palestínskych území a Golanských Výšin, rovnoprávnosť pre arabsko-palestínskych občanov Izraela a uznanie práva na návrat palestínskych utečencov.