Liečebná hladovka 30 dní

Liečebné hladovka spočíva v zrieknutí sa akejkoľvek potravy a prijímaní výlučne čistej vody. Môže trvať niekoľko dní alebo týždňov. Zástancovia ho považujú za cestu k liečeniu chronických a zhubných chorôb bez použitia liekov. Organizmus sa ním zbaví tukov, solí, starých a chorých buniek, sklerotických plátov, hlienov, toxínov a viedie k regenerácii telesných orgánov a systémov.

Čo sa deje v organizme počas hladovky:

24 – 48 hodín hladovania: v pečeni sa odbúrava glykogén, tuky, bielkoviny v svale a v orgánoch.

48 – 96 hodín hladovania: organizmus aktivuje vlastné obranné adaptačné mechanizmy, chráni proteíny a minimalizuje stratu esenciálnych stopových prvkov.

3. – 4. deň hladovania: organizmus prechádza na endogénnu výživu, teda využíva vlastné tukové zásoby, bielkoviny, vitamíny a minerály. Dochádza k vylučovaniu nenasýtených mastných kyselín a bielkovín, ktoré ochraňujú mechanizmus hladujúceho organizmu.

Hladujúci v tejto fáze môže pociťovať bolesti hlavy, slabosť alebo nevoľnosť. Postupne sa zvyšuje stimulácia adaptačných mechanizmov organizmu, odstraňujú sa staré a choré bunky a organizmus sa regeneruje.

V prvých dňoch hladovky dochádza k zvýšenému prekysleniu organizmu. Ide o takzvané štádium narastajúcej acidózy, ktoré vyvrcholí 7. až 10. deň a hladujúci sa náhle v priebehu niekoľkých hodín začne cítiť lepšie v dôsledku adaptácie organizmu na stres z hladovania. Znižuje sa slabosť, koncentrácia acetónu a amoniaku v moči a v krvi sa zvyšuje koncentrácia glukózy.

Hladovka je výborný pomocník pri prechode do ketózy, teda zefektívňovaní metabolizmu. Dlhodobý pôst bez jedla pomáha aj v obnove mozgového tkaniva. Áno, obnove. Mozgové bunky totiž nie sú v dospelosti predurčené len na zánik, ale môžu sa ešte stále aj vytvárať. Je to pomocou proteínu označovaného skratkou BDNF (brain derived neurotropic factor), ktorý stimuluje kmeňové bunky k premene na mozgové neuróny v hipokampe. Nie len že pomáha tieto bunky vytvárať, ale pomáha aj tvoriť prepojenia medzi nimi. Bez nich by boli neuróny prakticky zbytočné. A jedným z efektov hladovky na náš organizmus je aj ten, že zvyšuje koncentráciu tohto proteínu. Plus, okrem mozgového tkaniva ale pomáha regenerovať aj svalové tkanivo.

Benefity a výhody liečebnej hladovky:

  • Okrem toxických látok sa zbavíme aj zvyšných kíl, za týždeň môžeme schudnúť až 10-15% telesnej hmoty,
  • Povzbudí sa činnosť imunitného systému, naplníme sa energiou
  • Znižuje sa vysoký krvný tlak a znormalizuje sa hladina cukru v krvi,
  • Obnoví sa tráviaca sústava a zanikajú predchádzajúce tráviace problémy,
  • Rozkladajú sa usadeniny tukov vo vnútornej časti cievnych stien,
  • Naša pleť sa stane pružnejšou a čistejšou, naše vlasy sa stanú lesklými,
  • Naša nervová sústava sa ukľudní, z viacerých hľadísk sa život stane šťastnejším a harmonickejším.
  • Sebadisciplína zosilnie, staneme sa sebavedomejšími.

Od nášho čitateľa(47r.) sme dostali online priebeh hladovky: