Dôležitosť dezinfekcie podláh a zábradlia.

Výskumom CDC bolo zistené, že vírus dokáže prežiť na plastových materiáloch až 72 hodín. Nová štúdia preto predpokladala, že koronavírus sa môže prenášať dvoma hlavnými cestami: vdýchnutím vírusu alebo tesným kontaktom s kvapôčkami infikovanej osoby.

S cieľom overiť vyššie uvedené predpoklady výskumníci otestovali vzorky odobraté zo vzduchu a povrchov na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) a na všeobecnom oddelení nemocnice Huoshenshan. V čase testovania bolo na JIS hospitalizovaných 15 pacientov s vážnymi príznakmi ochorenia a na všeobecnom oddelení 24 pacientov s miernym priebehom ochorenia.

Pozitívne na prítomnosť vírusu boli aj podlahy, čo pravdepodobne vyplýva z dôvodu gravitácie, ktorá spôsobuje, že väčšina kvapôčok koronavírusu po kýchnutí či kašľaní klesá na zem. Ďalším dôvodom prítomnosti vírusu na podlahách je jeho roznášanie topánkami personálom.

Takmer polovica podrážok topánok zdravotníckych pracovníkov JIS bola totižto testovaná pozitívne, čo naznačuje, že obuv by mohla skutočne slúžiť ako nosič vírusu.

Vysoká prítomnosť vírusu bola zistená aj v prípade predmetov, ktorých sa zdravotnícky personál alebo pacienti často dotýkali, vrátane počítačových myší, smetných košov, zábradlí a kľučiek dverí. Takisto charakteristiky distribúcie aerosólov na všeobecnom oddelení naznačili, že vzdialenosť prenosu SARS-CoV-2 môže byť až 4 m.

CDC preto dôrazne odporúča ľuďom dezinfikovať podrážky topánok pred odchodom z oddelení, na ktorých sa nachádzajú pacienti pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19. Zároveň dodáva, že zdravotnícky personál pracujúci na JIS by mal uplatňovať ešte prísnejšie bezpečnostné opatrenia. Denne je potrebné všetko dezinfikovať vysokopercentným etanolom min.70%