Čo všetko sa zmenilo v smernici ohľadom odporúčanej fyzickej aktivity?

Už ste pravdepodobne počuli o tom, že človek by mal cvičiť päťkrát do týždňa aspoň po 30 minút. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, odkiaľ tieto odporúčania vlastne prichádzajú? Ide o takzvané smernice fyzickej aktivity, pričom napríklad v Amerike tento dokument vydáva vláda.

Obsahuje existujúce výsledky výskumných a vedeckých štúdií, ktoré majú ľuďom pomôcť zostať zdravými a redukovať riziko chronických ochorení ako diabetes alebo srdcovo-cievne choroby. Prvá takáto smernica vyšla pred desiatimi rokmi, no nakoľko sa odvtedy mnoho zmenilo, nedávno bola aktualizovaná. Čo všetko je v nej iné?

Hýbte sa viac a seďte menej

cyklistka v prírode

Hlavné odporúčania pre dospelých sa nezmenili. Podľa smernice by stále všetci dospelí mali stráviť aspoň 150 až 300 minút týždenne aeróbnou aktivitou strednej intenzity – napríklad sviežou chôdzou do práce. Okrem toho by dospelí mali aspoň dva dni do týždňa venovať aj silovým tréningom. Novinkou v smernici je však výrok “Hýbte sa viac a seďte menej”, ktorý vznikol na základe výskumu poukazujúceho na nebezpečenstvo celodenného sedenia. Výskumníci totiž našli vzťah medzi časom stráveným sedením počas dňa a úmrtnosťou. Tento účinok je podľa nich obrovský. Ich odporúčaním preto je napriek sedavému zamestnaniu vstať zo svojej stoličky kedykoľvek to je možné – či už kvôli rozhovoru s kolegom, príprave kávy alebo pauze na stávky či športové tipy na bet365

Každá aktivita sa počíta

Kým predošlá verzia smernice v sebe mala zakotvené tvrdenie, že sa musíte hýbať aspoň 10 minút na to, aby aktivita zlepšovala vaše zdravie, v súčasnom vydaní je tomu úplne inak. Odborníci tvrdia, že aj malé množstvo pohybov môže byť prospešné. Vedci totiž zistili, že každá minúta pohybovania sa strednou alebo silnejšou intenzitou sa počíta. A dokonca to nemusí byť ani 10 minút, že je pre mnohých nesmierne oslobodzujúce. 

Stačí si počítať kroky

Tieto nové poznatky môžu mnohých presvedčiť o tom, že človek nemusí mať čas na cvičenie. Keďže sa každý pohyb počíta, možno by stačilo len zaparkovať auto ďalej od vchodu do práce či obchodného centra a vykročiť smerom dnu rezkým krokom. Okrem toho by si to mnohí namiesto výťahu mohli namieriť po schodoch. Smernica dokonca radí, akým spôsobom tu môžete využiť aj Fitbit náramok. Najpopulárnejším spôsobom je počítanie krokov. Aby ste však vôbec vedeli, koľko krokov je potrebné počas dňa urobiť, máme pre vás malý návod. Smernica totiž hovorí o 150 až 300 minútach pohybu týždenne. To sa rovná približne 15-tisíc krokom za týždeň a niečomu viac ako 2-tisíc krokom denne. Je ale potrebné uvedomiť si, že sa musí jednať o kroky strednej intenzity. Podľa smerníc priemerný človek spraví asi 5-tisíc krokov nízkej intenzity denne. Takýmto spôsobom by ale bolo potrebné spraviť aspoň 7 až 9-tisíc krokov za deň, z ktorých 2 až 4-tisíc musí mať aspoň strednú intenzitu.