Citlivé fakty o citlivej pokožke

Termín „citlivá pokožka“ sa bežne používa na označenie zníženie tolerancie voči make-upu či výrobkom osobnej starostlivosti. Pre každú ženu s problematickou pleťou však môže znamenať niečo celkom iné.

Citlivá pokožka sa netýka len tváre, ale môže mať dosah na rôzne časti tela. Častými príčinami citlivosti pokožky je život v nevhodnom, dráždivom prostredí, na citlivosť môže vplývať aj počasie a niekto sa s citlivou pokožkou prosto narodí.

Keď sa povie citlivá pokožka…

V súvislosti s citlivou pokožkou hovoríme o rozdelení do štyroch kategórií: akné, rosacea (chronický zápal kože), pálivá a svrbivá citlivá pokožka a kontaktná dermatitída. Táto klasifikácia sa zameriava najmä na problémy v tvárovej časti, no ženy a pacienti vo všeobecnosti prejavujú príznaky citlivej kože aj na iných miestach. Mimo tváre ide najmä o prejavy dráždivej kontaktnej dermatitídy.

Príznaky

Príznaky citlivosti pokožky, ktoré pomôže odstrániť len správny krém na citlivú pokožku, boli zistené u žien na celom svete, bez rozdielu veku, tónov a typov pleti. Podľa výskumov aspoň jeden zo symptómov citlivej pleti zaznamenalo až 99,6% ženskej populácie! Ženy vo všeobecnosti považujú za citlivé miesta na koži najmä oblasti, ktoré si viac či menej pravidelne holia – jedná sa teda najmä o miesta okolo rozkroku, v podpazuší či na nohách. Citlivosť sa na nohách najčastejšie prejavuje formou suchej pokožky, zatiaľ čo začervenanie je hlavným príznakom pre oblasť podpazušia a rozkroku.

Dostaňte sa starostlivosti pod kožu

Pokožka je najväčší orgán človeka a ako taká je denno-denne vystavovaná rôznym stresovým faktorom v podobe vplyvov počasia či prostredia. Pre každú ženu je hladká, dokonalá pokožka jedným zo zdrojov sebavedomia, hrdosti. Ide o akýsi symbol žiarivej mladosti, zdravia, vitality a v neposlednom rade aj ženskosti.

Starostlivosť a ochrana pokožky je preto dôležitá nie len pre vzhľad, ale aj celkovú duševnú a psychickú pohodu človeka. Tieto štyri body sú základnými momentmi, ktoré by ste pri starostlivosti o citlivú pokožku nemali zanedbávať:

  • Citlivá pleť a pokožka by nemala byť vystavovaná pôsobeniu horúcich kúpeľov či spŕch, ktoré pokožku zbytočne vysušujú. Odporúča sa mierne teplá alebo skôr chladnejšia sprcha v krátkom trvaní.
  • Je dôležité identifikovať faktory, ktoré na pokožku pôsobia stresujúco, a následne je potrebné sa ich pri používaní kozmetiky či iných prípravkov vyvarovať.
  • Hydratácia – dôležitá vec pre azda akýkoľvek typ citlivej pokožky. Len správne hydratovaná pokožka môže správne „fungovať“.
  • Citlivú pokožku treba chrániť počas celého roka. V lete treba nosiť pokrývky hlavy a vzdušné, ľahšie oblečenie a šatky proti vetru. V zime je zase nutné chrániť sa pred pôsobením mrazov a mrazivého vetra – pomôžu šály, čiapky, rukavice.