Čínsky priemysel začal masívne nasadzovať roboty, nová vlna automatizácie sa očakáva aj na Slovensku.

Čína inštaluje viac priemyselných robotov než každý iný štát na svete. Ďalšia vlna príde v roku 2019 a očakáva sa nárast robotov na dvojnásobok.

Robotizácia znižuje náklady na platy a zvyšuje zisky majiteľom fabrík.

Trend robotizácie sa však nevyhne ani Slovensku, aj keď firmy už nasadili automatizované systémy už v predchádzajúcich rokoch.

Nedávnymi najväčšími skokmi v počte priemyselných robotov boli práve európske krajiny v čele s Českou republikou, Poľskom a Slovenskom, konkrétne medzi rokmi 2010 až 2015.

Českej republike narástol počet nových inštalovaných robotov za rok o 40%, v Poľsku to bolo o dvadsať šesť percent na Slovensku o 10% .
V prípade Slovenska má vplyv na nárast hlavne automobilový priemysel.

Roboty tak môžu byť napríklad aj nádejou na štvordňový pracovný týždeň pri zachovaní platov. To už bude iná káva.

Aj napriek tomu sa hromadia obavy, že stroje na Slovensku skôr uberú pracovné miesta, ako zlepšia život ľuďom. Budúci vývoj zamestnanosti v automobilovom priemysle je pritom pre domácu ekonomiku kľúčový.

Výroba osobných automobilov dáva v súčasnosti prácu priamo okolo 80-tisíc Slovákom a nepriamo je od nej závislých až 200-tisíc pracovných miest. Navyše Slovensko získalo aj štvrtú automobilku Jaguar Land Rover, ktorá pri Nitre vytvorí 8-tisíc nových pracovných miest.