Bryndzové halušky nás ako kulinárska ikona preslávili aj za hranicami.

Možno ste ani netušili, akú silu tento náš tradičný poklad skrýva. Ak chcete naozaj kvalitnú bryndzu, skúste ju zohnať priamo zo salašov. Tá v obchodoch je miešaná aj z kravského mlieka, čím stráca svoju účinnosť. O mnoho prospešných látok prichádza aj v prípade, ak je pasterizovaná. Doprajte si teda tú pravú bryndzu, pretože:

1. Je silným probiotikom

Žiadna iná potravina vám tak nenapraví prirodzenú črevnú mikroflóru ako čerstvá bryndza. Vďaka tomu sa vyrieši mnoho problémov s trávením a pomáha vyriešiť i hnačkové stavy po užívaní antibiotík. Aby ste však mohli plnohodnotne využiť jej účinky, potrebujete ju konzumovať surovú. Urobte preto deťom fajnú nátierku a keby si náhodou nevedeli zvyknúť na jej svojskú chuť, zmiešajte ju s taveným syrom, aby sa trošku prekryla.

2. Chráni pred rakovinou

Môžu za to dobré baktérie, ktoré bryndza obsahuje. Vďaka tomu sa stáva aj úspešný prostriedkom prevencie. Chráni najmä pred onkologickými ochoreniami tráviaceho systému. Taktiež však pomáha nadobudnúť lepšiu imunitu a brániť sa tak aj pred inými ochoreniami. Opäť platí pravidlo, že by ste v tomto prípade mali konzumovať radšej surovú čerstvú bryndzu.

3. Čistí krv

Ďalšou z veľkých výhod je, že bryndza zároveň čistí aj krv. Ak máte problémy s cholesterolom, po jej pravidelnej konzumácii sa vám zníži jeho hladina. Taktiež koriguje inzulín v tele. Používa sa aj ako prírodné liečivo pri cukrovke. Môžete zjesť každé ráno po jednej lyžičke, aby ste sa počas celého dňa cítili lepšie a mali ste cukor v poriadku.

4. Je vynikajúca na kosti

Vďaka konzumácii tejto potraviny sa zlepší aj spracovanie vápnika a iných minerálnych látok. Z viacerých smerov tak dobre pôsobí na kvalitu kostí. Z toho hľadiska by ju mali konzumovať najmä deti, ktoré sú ešte vo vývoji. Bryndza im môže uľaviť aj od náhlych bolestí, ktoré sú spôsobené rýchlym rastom. Rovnako dôležitá je však aj pre dospelých. Pôsobí ako prevencia pred osteoporózou, takže by mala byť pravidelnou súčasťou vášho jedálnička i vo vyššom veku.

5. Chráni pred problémami so srdcom

Deťom tak môžete dať veľmi dobrý základ do života. Bryndza ich totiž aj v budúcnosti ochráni pred kardiovaskulárnymi problémami. Posilňuje činnosť srdca a dobre vplýva aj na žily. Tie budú silnejšie a nebude hroziť ani vznik kŕčových žíl. Taktiež chráni pred mozgovou príhodou.

6. Aj prírodné antibiotikum

Mali by ste ju konzumovať vo zvýšenej miere aj počas chrípkových období. Kvôli vysokému obsahu vitamínov je taktiež vhodné zjesť väčšie množstvo na začiatku nachladnutia. Pomáha vám takto rýchlejšie sa z neho dostať a zároveň nebude prebiehať v tak intenzívnej forme. V istej miere chráni organizmus aj pred hepatitídou.

7. Zlepšuje imunitu pri alergiách

Na májovú bryndzu by ste sa mali zamerať aj v prípade, že máte doma alergika. Tá totiž pomáha nadobudnúť lepšiu imunitu a všetky problémové alergény budú potom na neho prikrátke. Ak nie je alergia silná a bryndzu bude jesť často, všetky príznaky môže takto znížiť na minimum. Telo si zároveň vyrába aj obranné látky, ktoré pomáhajú lepšie vzdorovať vonkajším vplyvom.

8. Vhodná na zápaly

Bryndza je vhodná aj pri rôznych zápalových ochoreniach v tele. Pomáha nám zbaviť sa tak všetkých škodlivých látok a očisťuje hĺbkovo aj náš organizmus. Môžete ju užívať i v prípade, že máte nejaký zápalový problém na pokožke. Bryndza naň dokáže pôsobiť aj vnútorne a úplne ho vyriešiť. Pôsobí aj pri dlhodobých alebo opakovaných komplikáciách.

9. Znižuje krvný tlak

Počas jedného testovania sa vedci zamerali aj na pôsobenie bryndze na krvný tlak. Skupina ľudí, ktorá ju jedla pravidelne počas dvoch mesiacov, mala výrazne zníženú jeho hodnotu. Dokonca u tých, ktorý ho nemali priveľmi vysoký, sa ich stav zlepšil natoľko, že nemuseli ani užívať lieky.

10. Vhodná aj pri alergii na mlieko

Dobrou správou je i fakt, že bryndzu môžu jesť aj deti alergické na mlieko. Počas jej spracovania totiž dochádza k úbytku problematickej laktózy a pre žalúdok je tak ľahšie stráviteľná. Odporúča sa tak aj ako náhradný zdroj príjmu vápnika, ktorý je v ich veku tak dôležitý. V niektorých prípadoch je vhodnejšie, ak je bryndza tepelne spracovaná. V tom prípade však majte na pamäti, že prichádzate o časť účinných látok.