Briti sa chystajú na najhorší scenár brexitu. Ako ovplyvní Slovákov?

Takmer dvadsaťkilometrová diaľnica M26 v juhovýchodnom Anglicku sa môže uzavrieť.

Zmení sa na parkovisko pre nákladné vozidlá, ktoré budú čakať na vybavenie v prístave v Doveri.

Obchod s Európskou úniou by totiž po 29. marci budúceho roka už nemusel byť bezproblémový, ako je dnes.

Ak sa rokovania o podmienkach ďalších vzťahoch medzi Úniou a Britániou skončia bez dohody, obnovia sa kontroly na hraniciach.

Začnú tak vznikať rady v Doveri a na diaľnici by mohlo na svoju šancu precliť tovar čakať až 1400 nákladných vozidiel. Očakáva sa totiž, že zrazu bude treba denne pred vstupom do Európskej únie skontrolovať asi desaťtisíc vozidiel.

Problémy môžu nastať aj s dodávkami potravín a liekov v krajine. Najmä keď sa dodávateľský reťazec spomalí na hraniciach, prípadne sa predraží dovoz surovín a továrne obmedzia výrobu.

Pri presune najnutnejších zásob by od marca mohli pomáhať lietadlá britského kráľovského letectva.

A Briti v zahraničí môžu prísť o prístup k svojim účtom v Európe, keďže bankové systémy sa rozdelia. Obchod s európskymi bankami bude zdĺhavejší a drahší.

Čo presne sa stane v marci?

V Británii sa už niekoľko týždňov hovorí, že ak sa rokovania v Bruseli skončia bez dohody, mohli by nastať problémy s dodávkami potravín či liekov.

Lieky sú certifikované pre Úniu a museli by zrejme prejsť osobitným preverovaním v Británii, vláda už vyzvala farmaceutické spoločnosti, aby pre tento prípad zvýšili množstvo liekov v skladoch.

Minister financií Philip Hammond už vyhradil tri miliardy libier na prípravu na scenár odchodu bez dohody, no až podrobnosti tohto plánu začínajú britskú verejnosť skutočne strašiť.

„M26 je kľúčovou tepnou a musíme sa modliť, aby k jej uzavretiu nedošlo,“hovorí pre Financial Times James Hookham, zástupca šéfa asociácie britských dopravcov.

„Určite je to jedna z možností, ktorou sa zaoberajú. V praxi by to znamenalo, že vládny výbor pre mimoriadne situácie by zabral cestnú sieť v záujme národnej bezpečnosti.“

Vo štvrtok britská vláda zverejnila prvé zo série odporúčaní pre firmy, ako sa pripraviť na scenár odchodu bez dohody.

Minister pre brexit Dominic Raab síce odkázal, že sa bude snažiť, aby obchod aj v takomto prípade pokračoval čo najplynulejšie, no zároveň hovoril o väčšej byrokracii a zavádzaní ciel, ak to bude v britskom záujme.

Kryštof Kruliš z českej Asociácie pre medzinárodné otázky pripomína, že na odchod Britov bez dohody sa Európska komisia začala pripravovať už dávnejšie. V Británii sa to odkladalo.

„V Británii išlo o chúlostivú tému, pretože už len diskusia o odchode bez dohody spúšťa politické spory medzi zástancami tvrdého a mäkkého brexitu,“ hovorí Kruliš pre SME.

Rokovania sa môžu natiahnuť

Priznáva, že môže ísť o vyjednávaciu taktiku britskej vlády, ktorá môže v Bruseli ukázať, že je pripravená aj na túto možnosť. „Blíži sa koniec rokovaní,“ zdôrazňuje.

Briti však vždy tvrdili, že kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič.

Kryštof Kruliš, Asociácia pre medzinárodné otázky

Rokovania by sa mali skončiť do októbra, no už sa začína hovoriť, že by sa mohli pretiahnuť do konca roka.

Dohodu treba schváliť tak, aby ju ešte pred marcom schválili parlamenty všetkých členských štátov Únie.

V Bruseli aj v Británii sa však začína hovoriť, že existuje asi polovičná šanca, že k žiadnej dohode nakoniec nedôjde.

Obchod medzi kontinentom a Britániou by sa tak riadil len pravidlami Svetovej obchodnej organizácie a Únia by mala s Londýnom rovnaký vzťah ako s inými nečlenskými štátmi.

Raab priznal, že do problémov sa môžu dostať britskí občania žijúci v zahraničí. Napríklad Íri, ktorí poberajú dôchodok z Londýna, lebo v minulosti pracovali v Severnom Írsku, alebo britskí dôchodcovia žijúci vo Francúzsku alebo v Španielsku.

Čo bude so Slovákmi?

Čo bude brexit bez dohody znamenať pre občanov Európskej únie žijúcich v Británii nie je jasné.

„Veľmi si vážime príspevok občanov štátov Európskej únie do britskej spoločnosti a som si istý, že aj bez dohody zabezpečíme ich pozíciu,“ povedal Raab v rozhovore pre BBC.

 

V dohode medzi britskou premiérkou Theresou Mayovou a šéfom Komisie Jeanom-Claudom Junckerom sa Londýn v decembri zaručil, že občania štátov Únie, ktorí majú právo na pobyt v Británii, tam budú môcť ostať.

Rovnako aj ľudia, ktorí prídu ešte pred brexitom a budú tam žiť aspoň päť rokov.

„Komisia túto dohodu interpretovala tak, že základné otázky sa dohodli a teraz sa ide ďalej,“ poznamenal Kruliš. „Briti však vždy tvrdili, že kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič.“

Británia by tak mohla teoreticky od týchto prísľubov odstúpiť, no podľa Kruliša na to nemá dôvod. Bez zamestnancov z členských štátov Únie by sa do problémov dostalo napríklad britské zdravotníctvo.

„Aj v prípade odchodu bez dohody by sa táto otázka riešila osobitne, no nikto teraz nevie zaručiť, že podmienky budú rovnaké, ako sa dohodli predtým,“ dodáva Kruliš.