Ako sa správať v dobe Koronavírus.

Panika je najrýchlejšie šíriaca sa „choroba“ na svete

Je potrebné povedať, že určite netreba podliehať panike, ale dodržiavať niektoré pravidlá:

  1. nenavštevovať  postihnuté oblasti,
  2. nepodceňovať ani bežné respiračné ochorenia,
  3. dodržiavať hygienu rúk.

Obsah alkoholu v týchto prípravkoch je však kľúčový, gély a spreje by mali obsahovať aspoň 60 percent alkoholu, inak nie sú dostatočne účinné. Dôležité je, aby ste ich použili v dostatočnom množstve (približne 3 mililitre), aby ste pokryli celú plochu chrbta rúk, dlaní a zápästí a nevynechali  oblasť okolo nechtov a pod nechtami.

Čo sa týka samotného zloženia, spreje a gély obsahujú rôzne aktívne látky. Väčšina produktov obsahuje 60 – 95 percent alkoholu – etanolu, propanolu, izopropanolu alebo ich kombináciu. Účinné sú všetky, propanol sa však pomalšie odparuje, čím zvyšuje dobu, počas ktorej môže zabíjať baktérie a ničiť vírusy.

Na rozdiel od tenzidov v mydle, alkoholy nenarúšajú lipidovú vrstvu vírusov, no menia jej vlastnosti. Táto membrána sa vďaka alkoholu stane viac priepustná a menej stabilná. Keď alkohol prenikne do nukleokapsidu, denaturuje v nej bielkoviny, čím zaručí, že vírus už nedokáže napadnúť bunky.

Dôležitosť etanolu:

Na boj proti vírusom musí obsahovať dezifekčný prípravok etanol. „Etanol má silnejšiu a širšiu virucidnú aktivitu v porovnaní s inými typmi alkoholov, ako sú propanoly. Spektrum virucidnej aktivity 80% etanolu však pokrýva najviac klinicky relevantné vírusy. ““

Najlepší je vysokopercentný alkohol

Na dezinfekciu používajte prípravky s minimálne 60-percentným obsahom alkoholu. „Vysokopercentný alkohol je najlepším dezinfekčným prostriedkom a vírus inaktivuje do niekoľkých minút,“ vraví chemik.

Odporúčame 80% etanolový čistič rúk BURBEGEL obsahuje ajatín a glycerín.

Corona vírusy patria do širokej rodiny vírusov, ktorá je známa tým, že spôsobuje bežné chorby, ako je prechladnutie, ale aj závažnejšie choroby. Novel coronavírus je novým kmeňom corona vírusu, ktorý predtým nebol identifikovaný u ľudí. Novel coronavírus (2019-nCoV) bol prvýkrát identifikovaný vo Wuhane, v provincii Hubei, v Číne. Vírus sa pravdepodobne objavil pôvodne u zvierat a následne sa rozšíril aj na ľudí. 

Vízia do budúcnosti:

1. tento vírus len tak nezmizne,

2. celoplošné opatrenia izolácie nemôžu byť naveky ani príliš dlho, lebo zničia komplet hospodárstvo a nakoniec hrozia obrovské sociálno-bezpečnostné konflikty,

3. vakcína prípadne cielený liek nebude dostupný skôr ako za 10-18 mesiacov. Z údajov, ktoré máme sa ďalej ukazuje, že 1. značná časť populácie, ktorá sa nakazí vírusom SARS-CoV-2 môže byť bez príznakov choroby, teda samotná choroba u nich neprepukne tak, ako u iných,

2. veľmi zraniteľní sú najmä ľudia so “slabšou” imunitou a teda aj starší ľudia.

Čo a ako dezinfikovať a prať:

1. Často dezinfikujte

Na kartóne zostáva vírus podľa zistení amerického inštitútu NIAID, ktorý patrí pod Národný ústav zdravia, jeden deň, na plastovom či nerezovom povrchu dokonca tri dni. Na medi len štyri hodiny. Venujte preto v týchto dňoch zvýšenú pozornosť dezinfekcii domácnosti.

„Kľučky, povrchy a predmety, ktoré bežne používate, dezinfikujte častejšie prípravkami s obsahom chlóru alebo alkoholu,“ radí Úrad verejného zdravotníctva. Na čistenie môžete použiť čističe s obsahom 62 až 71 percent etanolu, 0,5 percenta peroxidu vodíka alebo 0,2 percenta chlórnanu sodného (napríklad vodou zriadené Savom, ktoré obsahuje 4,7 percenta chlórnanu. Na 0,2 percenta ho zriedite, keď odmeriate 4,5 mililitra Sava na liter vody). Čistiace prostriedky nechajte pôsobiť aspoň minútu. Pred samotným čistením povrchy najskôr umyte vodou zmiešanou s mydlom či čističom na riad.

Okrem kľučiek venujte zvýšenú pozornosť ďalším „dotykovým“ oblastiam, ako sú vypínače, ovládače, klávesnice, stoly, zrkadlá, toaleta či umývadlo.

2. Na čistenie použite rukavice

Povrchy vždy čistite v rukaviciach a majte pri tom otvorené okná. Jednorazové rukavice po použití hneď vyhoďte. Keď si dávate rukavice dole, snažte sa ich nedotknúť holými rukami, použite na to napríklad igelitové vrecúško alebo bežné rukavice a tie hneď vyperte alebo vyvarte rovnako ako samotné rukavice na čistenie. Po použití rukavíc si umyte ruky.

3. Na mobil handričku s mydlovou vodou

Obrazovky často používaných elektronických zariadení (mobil, tablet, počítač) je teraz nutné často umývať. Samozrejme k tomu nepoužívajte bežné čistiace prostriedky, aby ste ich nepoškodili. Zariadenie pred umytím vypnite a čistite mikrovláknovou handričkou, ktorú navlhčíte v mydlovej alebo jarovej vode.

4. Perte oblečenie

Keď prídete zvonku, považujte sa za kontaminovaného a hneď si operte oblečenie, ktoré ste mali na sebe, prípadne ho dajte do vyhradeného vreca či veľkej tašky a operte čím skôr spolu s oblečením ďalších členov rodiny. Perte pri najvyššej možnej teplote. Vyčistite tiež radšej kôš na bielizeň.

5. S rúškom opatrne

Rúško si dávajte dolu prostredníctvom úchytov. To klasické z lekárne hneď vyhoďte najlepšie zabalené vo vrecku. Látkové rúško hneď operte najmenej na 60-ich stupňoch alebo vyvarte a nechajte schladnúť vo vode. Nezabudnite prežehliť.

6. Umyte si vlasy a tvár

Prevenciou proti koronavírusu je aj umytie vlasov, keď prídete domov. Môžete si mydlom umyť aj tvár – buďte však opatrní.

7. Vyperte posteľnú bielizeň

Ak ste v posledných dňoch neprali posteľnú bielizeň, pre istotu ju vyperte. Meňte ju aspoň raz za týždeň.

8. Zásielku z e-shopu aj nákupy dezinfikujte

Keď vám domov príde zásielka z internetového obchodu, prijmite ju v rukaviciach. Obal hneď vyhoďte. Prijatý tovar premyte mydlom alebo môžete aj čističmi. To isté platí o nákupe, ktorý si donesieme sami.

9. Často vetrajte

Vírus sa podľa nových vedeckých výskumov drží vo vzduchu až tri hodiny. Preto doma veľmi často vetrajte.

10. Dodržte bežnú hygienu

Dodržiavajte hygienické štandardy. „Používajte jednorazové papierové a vlhčené utierky, každý člen rodiny má mať svoj vlastný uterák. Rovnako vlastný tanier, poháre či príbor,“ odporúča Úrad verejného zdravotníctva.