Vitamín D je teraz hitom.

Vitamín D je teraz hitom. Právom, lebo jeho účinky sa ukázali ako nekonvenčné a siahajúce ďalej ako len po metabolizmus kostí.

Hoci má v názve vitamín, ide o hormón. V tele sa tvorí, keď sme na slnku, nachádza sa v rybách a vedci intenzívne skúmajú, či nám pomôže v boji s pandémiou.

U starších ľudí sa vitamín D považuje celkovo za nedostatkový, pretože schopnosť tvoriť ho pod vplyvom UV žiarenia klesá vekom.

D-čko reguluje imunitnú odpoveď

Znižovanie hladiny vitamínu D môže byť ďalším problémom pri zimnej vlne pandémie nového koronavírusu.

Viacero výskumov totiž naznačuje, že „slnečný vitamín“ môže ovplyvniť priebeh ochorenia covid-19 či pravdepodobnosť, že sa infikujete.

Pridávanie vitamínu v detskom veku vo forme rybieho tuku je spojené s normálnym vývojom kostného tkaniva. V dospelom veku je jeho nedostatok spojený najmä s osteoporózou.V súčasnosti sa čoraz viac zdôrazňuje vplyv vitamínu D na imunitný systém. Je to vlastne hormón, ktorý cez svoj receptor na bunkách reguluje imunitnú odpoveď.

Polhodina na slnku = kilo lososa

Vitamín D sa dá čerpať aj z iných zdrojov ako zo slnka alebo z výživových doplnkov. Obsahujú ho najmä mastné ryby, žĺtky či huby.

Odporúčaná denná dávka sa líši podľa veku. Dospelý človek by mal prijať od tisíc do dvetisíc jednotie.

Za polhodinu na silnom slnku bez ochranného faktora dokáže telo vyrobiť okolo 10-tisíc takýchto jednotiek. Pri výživových doplnkoch je u dospelého človeka jednorazová dávka dvetisíc jednotiek úplne postačujúca. U detí je to do tisícky,

Stogramová porcia divoko žijúceho lososa obsahuje približne tisíc jednotiek vitamínu. Chovaný losos ho obsahuje ešte menej. V priemere je to 250 jednotiek na porciu.