Slovensko je majster sveta v hokejbale

Slovensko porazilo Kanadu 6:4 a máme zlato.

Slováci sa stávajú po tretí raz v rade za sebou majstrami sveta! Po fantastickom úvode nám to Kanaďania poriadne skomplikovali, avšak v záverečnej tretine strhli víťazstvo na našu stranu Patrik Svitana a do prázdnej bránky aj Michal Hrivnák!

Úvod finálového zápasu vyšiel slovenským hokejbalistom ako z knihy. Prvý útok, prvá strela na bránu a bolo 1:0. Po peknej kombinácii skalického dua uvoľnil Rampáček Martinusíka a v 19. sekunde bolo 1:0. O pár sekúnd neskôr po prihrávke Maděru strelil Hrivnák druhý gól. Po 57 sekundách bolo 2:0. O minútu neskôr Petrík vychytal prvú veľkú šancu Kanady a potom sa hra dostala do dobrého tempa.

Prvú presilovku v zápase mali slovenskí hráči. Tú využil Boris Oravec strelou z ľavého kruhu a poslal Slovensko do vedenia 3:0. O pol minúty inkasovalo Slovensko prvý gól v zápase. Laurencelle našiel medzierku medzi betónmi Petríka.

Následne hrali Kanaďania presilovú hru a Martel nečakane prepálil Petríka a minútu po vedení 3:0 bolo už 3:2. Potom sa hralo hore – dole a z rýchleho hokejbalu si vypracovali Kanaďania dve výborné príležitosti, ale ani Reid ani Laurencelle gól nedali, keď výborne zasiahol Petrík. I preto bol stav po prvej tretine 3:2 a všetko bolo otvorené.

Druhú tretinu začali aktívnejšie opäť Slováci. Strela Hrivnáka išla ale vedľa brány. Potom mali druhú presilovku Kanaďania a v nej mal tutovku Kelly, ale Petrík ho vychytal. Aj po skončení presilovky boli Kanaďania v tempe a našim najlepším hráčom bol brankár Petrík, ktorý vychytal zo tri kanadské tutovky.

Hráči javorových listov mali hru v moci, boli rýchlejší a kombinačne lepší. Potom prišla ďalšia presilovka Kanady, v ktorej ušiel obrancom Svitana, ale brejk nepremenil. Kanada hrala dokonca presilovku 5 na 3 plných 50 sekúnd, ktorú aj využila a bolo vyrovnané 3:3. Kanaďania využili aj následnú presilovku 5 na 4, strelou spoza modrej, a išli do vedenia 4:3. Našťastie Rampáček minútu pred koncom vyrovnal z nevinnej akcie a stanovil skóre po druhej tretine.

Boris Oravec mal obrovskú šancu na začiatku tretej tretiny, ale sám pred gólmanom Kanady nedal. O chvíľu neskôr mal ďalšiu tutovku Rampáček i Svitana, ale prvý trafil iba pravú tyčku a druhý neposunul na voľného Beniača.

Neskôr mal šancu na skórovanie aj Beniač, ale nedal, no aspoň vybojoval presilovku v prospech  Slovenska. Gól sme ale nedali, aj keď šancu naň mal Svitana. Štyri minúty pred koncom malo Slovensko ďalšiu presilovku. Dokonca aj 5 na 3. Aj keď ju nevyužilo, následnú 5 na 4 už áno a šťastným strelcom bol Patrik Svitana, ktorý prestrelil všetko až loptička skončila v bráne. Posunul tak Slovensko do vedenia 5:4.

Minútu pred koncom Kanaďania odvolali brankára, ale Hrivnák ju cez celé ihrisko trafil presne do stredu a bolo 6:4. Tento stav už Slovensko udržalo a stalo sa majstrami sveta.

Slovensko – Kanada 6:4 (3:2, 1:2, 2:0)

Góly: 1. Martinusík (Rampáček), 1. Hrivnák (Maděra), 8. Oravec (Bujdák), 29. Rampáček (Martinusík), 44. Svitana, 45. Hrivnák – 8. Laurencelle, 9. Martel, 27. Martel, 28. Power

Vylúčení: 4:4. Presilovky: 2:3.

Zostava Slovenska: Petrík – Minárik, Kačer, Titka, Blahút, Bujdák, Zelenka, Tupý, Dejneka – Rampáček, Martinusík, Kollár, Hrivnák, Beniač, Maděra, Oravec, Teplický, Slovák, Škultéty, Lipták, Svitana, Božík, Piják. Trenér: Jozef Ďuris.