Slovensko čaká recesia. O prácu prídu desaťtisíce ľudí.

Prepad o päť až desať percent, 75- až 130-tisíc nezamestnaných. Aj tak vyzerá ekonomická budúcnosť Slovenska podľa scenárov možného vývoja z dielne Národnej banky Slovenska

“Sú to všetko veľmi škaredé čísla. Vidíme však svetlo na konci tunela. Slovenská ekonomika to zvládne aj napriek modrinám a škrabancom,“ snažil sa zachovať optimizmus guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír. Krízové obdobie je podľa neho len dočasné. Podľa odhadov NBS výpadok bude trvať 60 dní.

Analytici to nevidia ružovo

Optimisticky nevyzerajú ani odhady analytikov. Podľa analytika Tatra banky Juraja Valachyho klesne slovenská ekonomika tento rok o šesť percent. “Je to pokles, ktorý je o niečo hlbší ako v pamätnom roku 2009, no rozdiel je v tom, že po odznení choroby a reštrikčných opatrení by sme mali byť svedkami rýchleho návratu na pôvodné úrovne pred ochorením COVID-19,“ hovorí. Pokles nebude rovnaký vo všetkých odvetviach. Priemyselná výroba klesne o 20 až 30 percent, tržby maloobchodu o 40 percent, reštaurácie a hotely sa prepadnú až o štyri pätiny, upozorňuje Valachy. Rásť tak bude aj nezamestnanosť. No všetko bude podľa analytika dočasné. “Keď sa život vráti do normálu, aj nezamestnanosť by sa mala rýchlo vrátiť na päť percent,“ hovorí.

Trhy stále padajú

Externé riziká nepominuli a trhy zatiaľ neupokojili ani prijaté opatrenia. A ak áno, tak len na chvíľu. “Zhoršenie ekonomického vývoja v únii a spomalenie ekonomického rastu Nemecka, ktoré je naším hlavným obchodným partnerom, sa negatívne podpíšu aj na slovenskej ekonomike,“ hovorí analytička Poštovej banky Jana Glasová. Najzasiahnutejším odvetvím tak budú pravdepodobne automobilky. Práve tie sú totiž závislé od zahraničného dopytu a exportu na európsky trh, dodáva.