Slováci v Británii prídu o sociálne dávky

Sociálne systémy v európskych krajinách čaká veľká zmena. Brusel chce po tlaku Veľkej Británie zamedziť tomu, aby obyvatelia chudobnejších štátov únie chodili do tých vyspelejších za štedrými sociálnymi benefitmi.

socialné dávky veľká británia

Len do Británie, ktorá sa pre problémy s migrantmi vyhráža odchodom z EÚ, každoročne prichádza 300-tisíc prisťahovalcov. Niektorí z nich idú za štedrými sociálnymi príspevkami na deti, bývanie a podporu v nezamestnanosti. V Británii je aktuálne približne 100-tisíc Slovákov evidovaných ako pracujúcich, tisícky ďalších sú tam ako nezamestnaní a poberajú len dávky.

Je možné, že prisťahovalci budú mať nárok na daňové bonusy až po odpracovaní štyroch rokov v krajine. Aké ďalšie benefity britská vláda stopne, nie je jasné. Či pôjde len o tých, ktorí nepracujú, alebo aj o riadne zamestnaných. V súčasnosti aj zamestnaní Slováci poberajú v krajine príspevky na bývanie, aby mohli zaplatiť za nájom, ak je ich príjem nízky. O tento benefit môžu cudzinci požiadať, keď sú nezamestnaní aj keď pracujú. Od mesta môžu dostať aj ďalšiu pomoc, pokiaľ príspevok na bývanie nepokrýva nájom. Zamestnaní aj nezamestnaní ľudia poberajú aj prídavky na deti, ktoré sú najviac „zneužívané“ prisťahovalcami.

Britský premiér David Cameron niekoľko mesiacov rokuje s európskymi politikmi. Predseda Európskej rady Donald Tusk včera po náročných rokovaniach prišiel s návrhom, že európske štáty vrátane Veľkej Británie budú môcť po novom zatiahnuť záchrannú brzdu v prípade enormného tlaku na ich sociálny systém. Inými slovami, prestanú vyplácať prisťahovalcom niektoré sociálne benefity. „Mechanizmus záchrannej brzdy umožní členským krajinám únie reagovať na výnimočnú situáciu spojenú s enormným príchodom ľudí z iných štátov európskej dvadsaťosmičky,“ píše sa vo včera zverejnenom návrhu dohody, ktorá má definovať vzťah Veľkej Británie a EÚ.

K tomuto kompromisu pristúpil Brusel predovšetkým po tom, čo Cameron únii pohrozil, že ak sa tak nestane, krajina môže po júnovom referende vystúpiť z európskeho bloku. Stalo by sa tak prvýkrát v histórii, keďže únia doteraz krajiny len priberala. Cameron však ešte nie je úplne spokojný. Jeho plány v oblasti migrácie sú totiž oveľa prísnejšie.

Takzvaný „ochranný mechanizmus“ na obmedzenie sociálnych dávok má byť podľa Bruselu zavedený z dôvodov zaistenia verejného poriadku, verejnej bezpečnosti alebo verejného zdravia.

„Zverejnený dokument dohody medzi Bruselom a Britániou, ktorým sa tento mesiac bude zaoberať summit EÚ, je dobrým základom na kompromis. Čakajú nás však ešte tvrdé rokovania. V oblasti voľného pohybu osôb je potrebné plne rešpektovať existujúce úniové zmluvy,“ upozornil včera Tusk.

„Návrh dokumentu EÚ o novej definícii vzťahov ukazuje skutočný pokrok vo všetkých štyroch oblastiach, v ktorých Veľká Británia potrebuje zmeny, ale treba na tom ešte pracovať,“ napísal Cameron na sociálnej sieti Twitter krátko po zverejnení Tuskovho návrhu. Tusk dodal, že stále platí staré známe pravidlo Bruselu – pokiaľ nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič.

Briti chcú byť ešte prísnejší

Cameron chce ísť totiž pri okresávaní sociálnych dávok nad rámec platných zmlúv EÚ. Nateraz mu Tusk prisľúbil, že Brusel zrejme pristúpi aj na návrh, aby prisťahovalci mali nárok na daňové bonusy až po odpracovaní štyroch rokov v krajine. Britský premiér chce však takisto zakázať poberanie prídavkov na deti žijúce mimo Británie, poslať prisťahovalcov preč, ak si do šiestich mesiacov nenájdu prácu, a obmedziť im právo priviesť si do krajiny rodinných príslušníkov. Definitívne schválenie jeho plánov Bruselom sa plánuje na februárovom summite európskych lídrov. Teraz má Cameron dva týždne na to, aby o svojich zámeroch presvedčil najmä krajiny vo východnej Európe, kde patrí aj Slovensko, Poľsko, Maďarsko či Česko. Ak sa mu to nepodarí, Briti môžu v júnovom referende o zotrvaní alebo odchode krajiny z EÚ rozhodnúť v prospech tzv. Brexitu.

Podľa slovenského premiéra Roberta Fica je možné debatovať o tom, ako zabrániť zneužívaniu sociálnych dávok v Británii. „Ale nie je možné zaviesť štvorročný odklad zamestnaneckých benefitov bez zmeny základných zmlúv EÚ. Sme proti zmenám základných zmlúv,“ povedal vlani v decembri Fico počas Cameronovej oficiálnej návštevy Slovenska. Cameron svoje požiadavky zopakoval aj koncom januára na oficiálnej návšteve Českej republiky. „Sme pripravení urobiť maximum pre to, aby Británia v EÚ zostala. Jedna z alternatív, o ktorej je možné v súvislosti s obmedzením sociálnych dávok diskutovať, je dať príslušnej vláde možnosť záchrannej brzdy v prípade enormného tlaku na jej sociálny systém. Pokiaľ by sme boli schopní takéto pravidlo zadefinovať, mohlo by nás to v diskusii posunúť ďalej,“ povedal vtedy český premiér Bohuslav Sobotka.