Silicon Valley je po krachu banky v chaose.

Startupy nevedia, ako pošlú výplaty, zasiahnutí sú aj Česi.

Svetové technologické centrum sa ocitlo v stave totálnej paniky po tom, čo skrachovala tamojšia Silicon Valley Bank. Šestnásta najväčšia banka v Spojených štátoch neustála rýchlo sa kupujúce problémy s likviditou a regulátori ju v piatok uzavreli. 
Na jej účtoch pritom ležia desiatky miliárd dolárov, na ktorých sú stovky, možno tisíce najmä mladých firiem existenčne závislé. Mnoho z nich teraz nevie, či dokáže budúci týždeň uhradiť svoje záväzky na čele s výplatami zamestnancom. 

Peniaze v nej majú startupy, veľké technologické spoločnosti aj venture kapitálové fondy. Sama Silicon Valley Bank tiež investovala do viacerých fondov a je dôležitým partnerom rastúcich firiem v rámci dlhového financovania. Banka uvádza, že je partnerom takmer polovice amerických technologických a zdravotníckych firiem podporovaných rizikovým kapitálom, ktoré v roku 2022 vstúpili na burzy. Jej nečakaný kolaps tak spôsobil naprieč celým technologickým sektorom paniku. „Hovorím s ľuďmi, ktorých jediný bankový účet bol u SVB a ktorí sa snažia vymyslieť, ako vyplatia mzdy.

Silicon Valley Bank v stredu vyhlásila, že potrebuje raisnúť nových 2,25 bilióna USD na krytie záväzkov. Ako jeden z dôvodov uviedla, že klientom dochádza hotovosť (firmy v banke držia čoraz menej peňazí a teda viac vyberajú ako vkladajú).
SVB banka totiž bola orientovaná na rizikový kapitál - teda požičiavala / viedla účty najmä technologickým firmám a startupom, ktoré pri aktuálnom útlme trhu stagnujú a celkovo disponujú menším kapitálom, ktorý by držali na účtoch v banke. 
Akcie banky na túto správu hneď vo štvrtok reagovali a klesli o cca 60%. V piatok o ďalšich 66% následkom čoho jej regulátor odobral bankovú licenciu.