Seknutie v krku, bolesť krčnej chrbtice

Seknutie v krku sa objaví nečakane, no často nevzniká náhle, zo dňa na deň. Pokiaľ nie je dôsledkom úrazu, možno jeho príčinu hľadať v dlhodobej životospráve.

K seknutiu totiž v mnohých prípadoch vedie oslabenie svalov, nesprávne držanie tela či preťažovanie krčných svalov.

„Natiahnutie svalov, alebo malé natrhnutie pri zdvíhaní bremena väčšinou o pár dní, do dvoch týždňov, samo zmizne,“ hovorí  špecialista na bolesť Martin Griger.

No ak zvyknete veľkú časť dňa tráviť naťahovaním krku k monitoru počítača, šoférovaním, alebo ste neustále sklonení nad smartfónom, môže sa stať, že sa kĺby príliš namáhajú a svaly natiahnu.

Obrátenie hlavy do strán začne byť pre povolené svaly problémové. Kĺb sa nehýbe hladko, lebo nie je na svojom mieste. Pri pohybe môže posunutý kĺb ťahať sval, zavadiť o nerv, alebo oboje naraz.

Krkom okamžite vystrelí bolesť a zasekne sa v obrannom kŕči. Telo nechce, aby sa zranenie zhoršilo, a preto stuhne v polohe, z ktorej nemožno krkom hýbať.

Kedy je seknutie vážny príznak

„Štruktúr, ktoré môžu generovať bolesť, je veľa a každá môže pri akútnom poškodení vyvolať takzvané seknutie, keď sa človek nevie vystrieť a chodiť,“ hovorí Griger.

Ak sa seknutý krk vracia, dá sa predpokladať problém chronického charakteru a treba navštíviť lekára.

Niektoré bolesti krku však môžu signalizovať vážny a bezodkladný zdravotný problém. V prípade, že seknutý krk sprevádzajú aj horúčka a bolesť hlavy, môže ísť o meningitídu. Bolesť krku, ktorú sprevádza dýchavičnosť, bolesti ramena a čeľuste.

Nevoľnosť a vracanie zasa môžu naznačovať srdcový záchvat. V oboch prípadoch okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Úľava od bolesti pri seknutom krku

Bolestivé miesto je vhodné prvých 48 až 72 hodín chladiť. Neskôr je vhodné krk zahrievať, vhodné sú teplé sprchy a horúce obklady.

Dočasne môžu úľavu priniesť aj lieky proti bolesti s obsahom paracetamolu. Tehotné ženy a ľudia, ktorí dlhodobo užívajú iné lieky, by sa mali najskôr poradiť s lekárom alebo lekárnikom.

Pri seknutom krku vo všeobecnosti môžete pokračovať v pohybe, ale vyhnite sa trhavým a bolestivým aktivitám.

Svalstvo možno uvoľniť nenáročnou jogou alebo pilatesom.

Svaly nenaťahujte nasilu, pomaly ich rozhýbte pomocou jemnej masáže.

Začnite najjednoduchšími pohybmi – pokrčením a krúžením plecami. Opatrne a pomaly skúste hýbať hlavou do strán, alebo zhora dole.

Bolesť môže ustúpiť v priebehu niekoľkých hodín, ale aj dní. Rozhodne by nemala pretrvávať dlhšie ako dva týždne. Ak sa nevytráca, mali by ste sa obrátiť na lekára.

Ako zabrániť seknutiu v krku

Seknutiu a stuhnutiu krku možno zabrániť vhodnou sústavou pohybov. Dajú sa precvičiť pri počítači, aj za volantom.

  • Krúživým pohybom stiahnite ramená smerom dozadu a dole, opakujte desaťkrát.
  • Desaťkrát spojte lopatky a uvoľnite ich.
  • Zatlačte hlavu dozadu o opierku sedadla alebo o dlaň, vydržte tridsať sekúnd.
  • Oprite si ucho o rameno, na každej strane opakujte desaťkrát.

Pre ľudí, ktorým sa seknutie zvykne pravidelne vracať, je dôležitá aj správna poloha v spánku. Pomôže anatomicky tvarovaný vankúš, vďaka ktorému bude mať krk dostatočnú oporu.

Ľudia, ktorí trávia značnú časť dňa pri počítači, by mali mať monitor v primeranej výške – na úrovni očí. Chodidlá by mali byť položené na zemi.

Pri telefonovaní je nevhodné pridržiavať si slúchadlo alebo mobil hlavou o plece, krk sa zbytočne namáha.

Sklonenú alebo otočenú hlavu treba vrátiť do neutrálnej polohy najneskôr do desiatich minút.

Jednoznačne najúčinnejšou prevenciou bolestí krku a chrbta je dostatok pohybu, silné chrbtové svaly a aktívny životný štýl.