Sada pokynov a odporúčaní, ako nakladať s notebookovými batériami

Batérie – v notebookoch sa dnes stretávame s dvoma typmi batérii, lithium ion a lithium polymer. Obe typy postrádajú pamäťový efekt známy zo starších batérii, ale nakoľko trpia starnutím a vysoké teplo im taktiež nerobí veľmi dobre, ich kapacita taktiež postupne klesá, vďaka čomu sa v lepšom prípade dožijú teoretických 1000 nabití, s ktorých je reálne použitelná tak polovica (u tých kvalitnejších, pokiaľ sa nevybíjajú nadoraz, čo taktiež nemajú v láske). Rozdiel medzi týmito dvoma typmi je v tom, že pokým lithium iontové poskytujú lepší pomer cena/výkon a taktiež majú lepšiu energetickú hustotu, lithium polymérové batérie našli uplatnenie všade tam, kde treba veľmi kompaktné rozmery, do ktorých by sa klasické lithium iontové článkové batérie nevmestili ako napr. do tenkých notebookov s interne uloženou batériou.

Hlavným parametrom, ktorý vás tak bude u batérie zaújmať zostáva kapacita udávaná vo watt hodinách (Wh), ktorá je vypísana u parametrov priamo, alebo ju vypočítate ako napätie(V) * prúd za časový úsek(Ah).
Údaj vo Wh má narozdiel od obchodníkmi často udávaného počtu článkov (3články=malá kapacita 6článkov=stredná 8-12článkov=vysoká kapacita) presnú výpovednú hodnotu, preto pokiaľ napr. viete, že batéria má kapacitu 56Wh a notebook odoberá pri kancelárskej práci 10W, môžete očakávať okolo 5.6h práce na batériu mínus percentá kapacity rezervované pre štart systému a predčasné vypnutie na prednastavených percentách stavu batérie.

:!: Pokiaľ uvidíte pri notebooku parameter o jeho výdrži bez bližšej definície, jedná sa o výdrž na batériu bez záťaže, tento údaj je ale podobne užitočný ako dojazd auta bez vodiča a spolujazdcov. U notebookov s dobrou energetickou reguláciou môže byť takáto výdrž 2x vyššia než pri surfovaní internetom, alebo pozeraní filmu, kdežto u notebookov zo slabou energetickou reguláciou môže byť rozdiel zanedbateľný.

Notebooky sa často predávajú vo viacerých konfiguráciach s rozličnými kapacitami batérii, načo si treba dať pozor pokiaľ kupujete notebook na cesty. Samostatná batéria s väčšou kapacitou výjde častokrát podstatne drahšie než jej kúpa v rámci drahšieho modelu notebooku, to platí obzvlášť pre lacné netbooky, kde kúpa samostatnej drahšej batérie môže tvoriť viac než tretinu ich ceny, pritom za model s výkonnejšou batériou zaplatíte o pár stovák viac. Preto pokiaľ ste už kúpili notebook s nedostatočnou kapacitou batérie, býva výhodnejšie nekúpiť výkonnejšiu batériu od výrobcu, ale od firiem špecializujúcich sa na ich veľkovýrobu pre rozličné značky za nižšiu cenu.

Okrem vyššej kapacity batérii majú najčastejšie notebooky zamerané na byznis od strednej triedy nahor viacmenej štandartne taktiež možnosť dokúpenia ďalšej batérie pripájanej zo spodu na základňu, alebo výmenou dodatočnej menšej batérie namiesto optickej mechaniky. Takéto vylepšenie síce zdvihne váhu notebooku, ten je ale na oplátku následne niekedy schopný fungovať viac než polovicu dňa.

Odporúčania:

1) batériu (respektíve notebook, v ktorom je vložená batérie) nenechávajte v aute počas horúceho počasia
2) batériu neklaďte medzi kovové predmety, aby náhodou nedošlo k spojeniu kontaktov vodivým materiálom
3) teplota pred začatím nabíjania by nemala byť nižšia ako 5°C a vyššia ako 35°C
4) použitú batériu nevyhadzujte do bežného zmiešaného odpadu
5) pred prvým použitím odporúčame batériu nabíjať 12 hodín
6) ak batériu nepoužívate, skladujte ju v nabitom stave a dobíjajte ju minimálne raz za 6 mesiacov

Ako sa budete k batériám správať záleží na vás a zo skúseností iste viete, ako to chodí. Niekedy s batériou jednáte ako v perinke a rovnako odíde, inokedy nič neriešite a vydrží roky. Dodržiavaním základných pokynov však zvyšujete šancu, že batéria bude dlhšie v poriadku. Vzhľadom k vysokým cenám nových batérií a k faktu, že dodržiavanie vyššie uvedeného nie je nijako ťažké, považujeme tieto informácie za prínosné a chceli sme ich s vami zdieľať.