Prokrastinácia, odkladanie dôležitých úloh na zajtra

Prokrastinácia by nemala byť zamieňaná s lenivosťou, ako ju mnohí zvyknú vnímať. Ide o podstatne komplexnejší jav, ktorý sa prejavuje pomerne aktívne. Veď často práve odkladaním potrebnej úlohy, paradoxne, urobíte niečo rovnako náročné, dokonca možno aj to, čo ste už dlhodobo odkladali.

Piers Steel, autor knihy The Procrastination Equation tvrdí, že až okolo 95 % ľudí priznáva, že sa už s prokrastináciou stretli.

Čo je to prokrastinácia?

Podľa definícií je prokrastinácia odkladaním niečoho, čo treba urobiť, a to preto, lebo je to nepríjemné alebo to považujete za nudné.

Prokrastinácia zvykne prísť práve vtedy, ak je nejaká úloha príliš ťažká alebo príliš jednoduchá.

Je priamo naviazaná na emócie. Často býva spájaná aj s gréckym slovom akrasia, ktoré znamená konať niečo proti lepšiemu úsudku.

Keď prokrastinujete, mozog uprednostňuje krátkodobé ciele a dobrý pocit pred tými dlhodobými. Ste v daný moment spokojní, pričom budúce problémy, ktoré vás dobehnú, keď úlohu odložíte, nechávate na starosti vášmu budúcemu ja. A to aj preto, lebo mozog o ňom podľa výskumov premýšľa ako o druhej osobe. Hádžete tak akoby úlohu na plecia niekoho iného.

Ako prestať prokrastinovať?

Existuje viacero techník, ktoré vám pomôžu prestať prokrastinovať.

1. Rozdeľte si úlohu na drobné

Veľká komplexná úloha, ktorá pred vami stojí, môže byť niekedy skľučujúca. Pomáha rozmeniť si ju na drobné kroky s ľahšie dosiahnuteľnými mikro cieľmi.

2. Preneste si odmenu z budúcnosti do prítomnosti

Pravdepodobne poznáte, aké ťažké býva s niečím začať, najmä ak reálnu odmenu za svoju prácu uvidíte až niekedy v budúcnosti.

Skúste sa odmeniť za určitú úlohu, ktorá sa Vám ťažko robí, a tak budete mať motiváciu. Či už si za ňu sľúbite polhodinu obľúbeného seriálu alebo dlhý kúpeľ, pozitívna odmena vám pomôže, aby bolo budúce prehováranie ľahšie.

3. Zbavte sa rozptýlení z vášho okolia

Rušivé prostredie vie naozaj neodbytne bojovať o pozornosť. Dbajte teda na to, aby vás už po začatí práce na úlohe nič nerušilo, čím predídete zbytočným prestávkam.

4. Začnite, aj keď iba na päť minút

Niekedy je naozaj potrebné iba začať, aby ste si uvedomili, že daná práca nie je až taká náročná a ani taká nudná.

Výskumy ukazujú, že po tom, ako s niečím začnete, prudko rastie pravdepodobnosť, že to aj dokončíte.