Predaje áut v EÚ rastú, značka Volkswagen ale dopláca na emisný škandál

Predaj nových osobných automobilov v Európskej únii sa v marci zvýšil medziročne o šesť percent na zhruba 1,7 milióna áut. Odbyt sa tak priblížil hodnotám z marca 2007, teda krátko pred finančnou krízou. Predaj osobných áut značky Volkswagen v krajinách EÚ ale v marci aj za celý štvrťrok klesol, uviedlo v piatok Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).

volkswagen

Celkový predaj nových osobných automobilov v EÚ rastie bez prerušenia už 31 mesiacov. Z veľkých trhov zaznamenali najväčší nárast Taliansko, nasledované Francúzskom. V Nemecku, ktoré má najväčší automobilový trh v Európe, sa ale odbyt nepatrne znížil.

Počet novoregistrovaných osobných áut sa zvýšil aj za celý prvý štvrťrok. V celej EÚ ich bolo od januára do marca zaregistrované 3,819 milióna, o 8,2 percenta viac ako pred rokom.

Dopyt po automobiloch v Európe pomáha zvyšovať lacná ropa a lacné úvery, uviedla poradenská spoločnosť PWC. Zľavy a ďalšie spôsoby podpory predaja zostávajú na “najvyšších (úrovniach) za posledných päť rokov”, uviedol analytik bankovej skupiny JPMorgan Jose Asumendi.

Rastú aj predaja škodoviek
Nemecký automobilový koncern Volkswagen, ktorý sa potýka s následkami emisného škandálu, zvýšil v krajinách EÚ predaj v marci aj za celý štvrťrok, a to o 2,6 percenta, respektíve o 3,7 percenta. Odbyt áut jej hlavné značky ale v marci medziročne klesol o 1,6 percenta. Za prvé tri mesiace roka sa znížil o 0,5 percenta.

Konkurentom Volkswagenu na únijným trhu, ako sú značky Peugeot, Ford a Opel / Vauxhall z koncernu General Motors, odbyt v marci rástol.

O osem percent na 65 037 osobných áut zvýšila odbyt tiež mladoboleslavská Škoda Auto z koncernu Volkswagen. Predaj za celý štvrťrok jej stúpol o 9,5 percenta na 157 875 osobných áut. Podiel Škody na únijnom automobilovom trhu predstavoval rovnako ako pred rokom 4,1 percenta.

Svetové predaja Škoda Auto boli tento rok v marci najlepšie v histórii firmy.