Návod, ako spoľahlivo odvápniť kávovar

Vodný kameň pri elektrospotrebičoch spôsobuje najviac problémov. Ohrozuje nielen rýchlovarné kanvice, práčky či umývačky riadu, ale vo veľkej miere potrápi aj kávovar. Výsledkom toho môže byť káva nepríjemnej chuti. V článku sa dozviete, prečo je dôležité odvápňovať kávovar a poradíme vám, ako sa zbaviť vodného kameňa rýchlo a efektívne. 

Prečo je potrebné kávovar odvápňovať?

Na väčšine územia Slovenska majú ľudia problémy s tvrdou vodou. To znamená, že obsahuje veľa minerálnych látok, z ktorých najznámejší je vápnik. Vápenaté usadeniny sa vyzrážavajú, pričom najčastejšie obaľujú výhrevné teleso. To zapríčiňuje dlhší ohrev vody a zvýšenú spotrebu elektrickej energie.

Ďalším nepríjemným dôsledkom vápenatých usadenín je, že spôsobujú dlhšie pôsobenie vysokých teplôt ako je normálne a znižujú prietok vody cez trubky a trysky kávovaru. A to môže časom viesť až k jeho vážnemu poškodeniu.

A v neposlednom rade ide aj o kvalitu pripravenej kávy. Vo vápenatých usadeninách sa totiž množia rôzne mikroorganizmy. A aj keď ich vriaca voda ničí, odzrkadľuje sa to na znížení chutnosti. Voda zo zavápnených prístrojov tiež obsahuje veľké množstvo malých čiastočiek, ktoré spôsobujú zakalenie vody. Vplýva to negatívne nielen na chuť ale aj na vzhľad. Nikto predsa nemá rád, keď mu niečo pláva v nápoji.

Ako často odvápňovať kávovar?

Pokiaľ servírujete šálku slabej, vlažnej kávy, ktorá už nemá dobrú chuť tak ako zvyčajne, treba spozornieť. Pravdepodobne sa v kávovare nahromadil vodný kameň. Ďalším varovným signálom je, že príprava kávy trvá dlhšie.

Pochopiteľne, treba zohľadniť aj frekvenciu používania kávovaru. Našťastie, tie modernejšie prístroje vám oznámia, že je potrebné vykonať odvápnenie. Existuje tiež možnosť použitia testovacieho prúžku, ktorým si dokážete na kávovare nastaviť tvrdosť vody a frekvenciu odvápňovania.

Za najdlhší interval medzi jednotlivými odvápňovaniami sa však vo všeobecnosti považujú 3 mesiace. A to aj v prípade, že kávovar používate s malou frekvenciou.

Stručný postup odvápnenia kávovaru

Pochopiteľne, je niekoľko možností ako spoľahlivo odvápniť kávovar. My sa však v článku budeme venovať iba osvedčeným postupom odporúčaným výrobcami.

Dôležité je si uvedomiť, že vápenaté usadeniny majú zásaditý charakter. To znamená, že pri čistení potrebujete vytvoriť kyslé podmienky. Z toho dôvodu je nutné použiť kvalitný odvápňovač, napríklad značky Ecodecalk. Avšak kvôli bezpečnosti si nezabudnite prečítať návod na jeho použitie. Príliš silná kyselina by totiž mohla poškodiť povrch výhrevných špirál.

Našťastie výhodou odvápňovačov značky Ecodecalk je to, že pri ich výrobe sa používajú 100% prírodné ingrediencie. A vďaka tomu je ich používanie bezpečné a šetrné ku komponentom vášho kávovaru. Navyše dobre fungujú na všetky kávovary, a to od najmenších domácich typov až po plne automatické veľké kávovary.

Vedeli te, že…

…odvápňovače značky Ecodecalk sa vyrábajú z vysoko kvalitných surovín rastlinného pôvodu s obsahom kyseliny mliečnej? Z toho dôvodu sú biologicky ľahko odbúrateľné. Navyše balenie produktov je z recyklovateľných a ekologických materiálov. Tým pádom je šetrné k životnému prostrediu.

Odvápnenie automatického kávovaru

Prirodzene, medzi najväčšie výhody automatického kávovaru patrí jeho automatika, ktorá zahŕňa aj dekalcifikačný program. Po stlačení tlačidla sa dokáže vyčistiť sám. Postup odvápňovania spočíva v nasledovných krokoch:

  • do nádoby na vodu vlejte odvápňovač,
  • nádobu dolejte do plna vodou a následne spustite režim čistenia,
  • zavápnené časti musia byť vystavené pôsobeniu horúcej vody spolu s odvápňovačom,
  • dôkladne prepláchnite.

Odvápnenie pákového kávovaru

Žiaľ, pákové kávovary sú iba zriedka vybavené automatickým čistením. Väčšinou je treba odvápňovať manuálne. Postup je nasledovný:

  • do nádoby na vodu nalejte odvápňovač podľa odporúčania z návodu,
  • zvyšok nádoby dolejte vodou,
  • zapnite kávovar a nechajte pretiecť polovicu zriedeného roztoku s odvápňovačom,
  • vypnite kávovar a zvyšok roztoku s odvápňovačom nechajte pôsobiť aspoň 20-30 minút,
  • vypustite druhú polovicu roztoku s odvápňovačom,
  • prečiste parnú trysku,
  • do prázdnej nádoby nalejte čistú vodu a celý proces zopakujte. Odstránite tým zvyšky odvápňovača.

Rada na záver

Užitočným riešením proti vodnému kameňu je umiestnenie vodného filtra do nádobky na vodu (ak to kávovar umožňuje). Avšak kvalita vody na prípravu kávy je síce vylepšená, ale potrebu odvápňovať kávovar to celkom neodstráni. V tomto prípade je podľa všeobecného odporúčania potrebné vykonať odvápňovanie aspoň raz za pol roka.