Nauru je zaujímavý malý ostrov v Tichomorí.

Ostrov Nauru v Tichomorí je svetovo najmenším ostrovným štátom sveta a obývanosťou je druhý hneď za Vatikánom. Leží v Mikronézií, čo je skupina ostrovov nie až tak ďaleko od Austrálie. Napriek tomu je najbližším ostrovom Banaba v súostroví Kiribati 300 kilometrov na východ. Hlavným mestom je Yaren. Napriek svojej veľmi malej rozlohe len 21 km2 bol ostrov fosfátovou veľmocou, má zaujímavú históriu, ktorej sa týkala aj nemecká kolonizácia a II. svetová vojna. Napriek tomu, že ide o ostrov na druhej strane našej planéty. Nauru je republikou a od roku 2011 s ňou obnovili spoluprácu aj krajiny Commonwealthu.

Guáno
Ostrov bol v minulosti známy pre svoju ťažbu fosfátov. Ako jeden z troch ostrovov bol veľmocou vo vývoze guána. Ďalšími ostrovmi bol Banaba v Kiribati a Makatea vo Francúzskej Polynézií. Guáno je nahromadený trus morských vtákov, ktorý má bohaté využitie ako veľmi cenné hnojivo, alebo ako prísada pri výrobe pušného prachu. Dnes už po ťažbe zostalo len niekoľko technických budov, spomienok miestnych a hlavne história ostrova.

Nauru, Pacific island, Tichomorie Nauru, Pacific island, Tichomorie Nauru, Pacific island, Tichomorie

Podivné prvenstvá
Nauru má tiež podivné prvenstvo, ktoré je skôr zábavné až smutné. Na Nauru žije najviac tučných ľudí. Viac ako 90 percent ľudí tu totiž má vyššie BMI než je svetový priemer. Práve táto percentuálna hodnota aj vďaka nízkemu počtu obyvateľov dokazuje, že Nauru drží v tomto rekord. Celkom smutným svetovým tentoraz „druhenstvom“ je ďalšia rarita – obyvatelia ostrova sú až v miere 40 % cukrovkári, čo je opäť najviac na svete. Prvým je Americká Samoa. Popredné miesta si Nauru drží aj v percentuálnom rozložení zlatých medailostov a olympionikov oproti počtu všetkých obyvateľov. V krajine totiž žije viacero športovcov, ktorí boli úspešní buď na hrách krajín Commonwealthu, alebo aj na Olympijských hrách. Dokonca napríklad aj prezident Marcus Stephen zvolený za prezidenta v roku 2007 je držiteľom niekoľkých zlatých medailí. Bol úspešným vzpieračom a v súčasosti aj vzorom pre ďalších. Na to, že je Nauru tak malá krajina, v oblasti športu si vybudovala dobré meno so zastúpením aj na udalosti ako je olympiáda.

Dejiny:
Prvýkrát bol ostrov osídlený v 2. tisícročí pred n. l. Pre Západ bol objavený v roku 1789 Angličanmi. Na konci 19. storočia bol anektovaný Nemeckom, neskôr obsadený Austráliou. Po druhej svetovej vojne bol ostrov pod správou Anglicka, Austrálie a Nového Zélandu. V r. 1900 boli objavené ložiská fosfátu, ekonomika ostrova sa stala na ich ťažbe závislá, ostrov sa však stával pre ťažbu takmer neobývateľný. V roku 1968 bola vyhlásená nezávislosť. Nauru je republikou, členom Commonwealthu.