Magazín Zaujimavosti.net odhaľuje nechutné podvody na Facebooku

Facebook je jeden z najväčších fenoménov tohto storočia. Je miestom, kde sa stretávajú ľudia, ale aj firmy, inzerenti a predstavuje obrovský tok peňazí.

Tam kde sú ľudia a peniaze, tam sa objavujú aj podvodníci a rôzni špekulanti, ktorých je aj v našich slovenských končinách stále viac a viac. Neznesiteľné množstvo podvodného obsahu a bezcenného obsahu kradnutého z jednej stránky na druhú zaplavuje denne nástenky mnohých užívateľov bez toho, aby vôbec vnímali tento obsah za problematický. Dnes ide každému o viralitu – čiže o zdieľanie, komentáre, klikanie na „páči sa mi“ a spravia preto čokoľvek. Napríklad aj nalákajú ľudí na podvodnú fotografiu trpiaceho dieťaťa, pod ktorou je text vyžadujúci „lajk“ alebo zdieľanie.

Podvodné fotografie trpiacich detí
Množstvo slovenských stránok využíva podvodný marketing na psychologický útok na city čitateľov a zároveň odberateľov obsahu. Použijú fotografiu dieťaťa, ako trpí v nemocnici a použijú pod ňu text o tom, že sa zbierajú peniaze, alebo že jeden LIKE znamená jedna modlitba pre obeť násilia. Absurdný nezmysel a predsa mimoriadne úspešný. Mnoho slovenských a českých facebook stránok využívajú takéto fotografie na evokovanie pocitov ľútosti v ľuďoch, ktorí potom komentujú, zdieľajú a aj lajkujú. Len málo čitateľov a komentujúcich však zaujíma pozadie a skutočný pôvod fotografie. Zväčša ide o staršie fotografie z celkom iných prípadov, ako sa popisujú.

Žiadne zbierky neexistujú
Fotografie, ktoré žiadajú zdieľanie a komentovanie, čo prinesie zisk obeti, či organizácií sú ďalším výmyslom. Je nemožné, aby Facebook venoval akúkoľvek sumu za zdieľanie niečoho na vašom Facebooku. Facebook nikdy neorganizoval, nepovolil a ani nedovoľuje podobné akcie, ktoré sľubujú za zdieľanie nejaký finančný obnos. Najčastejší je podvod, ktorý láka na fotografiu chorého dieťaťa a sľubuje za každé zdieľanie finančnú hotovosť, ktorú nakoniec zaplatí samotný Facebook. Je to hlúposť, na ktorú denne naletí niekoľko tisíc ľudí len na Slovensku, nie to ešte za oceánom. Niečo také je skrátka nemožné a pokiaľ sa vám podarilo na podobný podvod naraziť, nahláste ho cez možnosť NAHLÁSIŤ PRÍSPEVOK

Žiadne výhry cez Facebook cez zdieľanie
Narazili ste na fotografiu boháča s výherným tiketom a text o tom, že pokiaľ budete zdieľať, niečo vyhráte? Neverte tomu. Tento podvod skopírovalo podľa Facebooku a zahraničných médií takmer 1000 stránok po celom svete, ktoré ďalej ryžovali na zúfalosti ľudí, ktorí v snahe vyhrať zdieľali o dušu takýto príspevok. Výherca na fotografii poprel, že by komukoľvek nejaké peniaze sľúbil a fotografia bola ukradnutá z videa televízie CBS. Logika káže zamyslieť sa nad tým, že tento druh výberu náhodného milionára nemôže fungovať. Fotografiu môže hocikto premiestniť a vyžadovať ďalšie zdieľanie a miest tak môže byť naozaj tisíc. Facebook takéto zbierky a fungovanie akcii ani nepovoľuje.

Podvodná lotéria

Podvodné súťaže
Na Facebooku sú populárne a rôzne súťaže, kde je povinnosť zdieľať obrázok. Podobný štýl súťaží bol pred časom ešte zakázaný a veríme, že ešte stále je. Napriek tomu je tento druh propagácie tovaru stále populárny a obľúbený. Smutné je, že mnoho stránok vyžrebuje výhercu neznámym spôsobom a občas dokonca účet, ktorý mení mená podľa toho, kde sa objaví, prípadne si ho usporiadateľ súťaže vytvorí sám. Tomu sa povie reklama zadarmo. Celkom iná je kategória súťaží o iPhone, čo je najčastejšie zneužívaným objektom na rôzne nechutné absurdné súťaže. Možno až 90 percent súťaží na Facebooku o toto zariadenie neuvádza sponzora, presné podmienky, spôsob žrebovania a vôbec ide o súťaže, ktoré pozostávajú opäť z kradnutých fotografií z iných stránok a k reálnej výhre nedochádza. Svoje o tom svojho času písal aj IT magazín www.1Q.sk, kde sa pozastavoval aj nad inými nápadmi, ako oklamať menej ostražitých ľudí na najznámejšej sociálnej sieti.

Stránky so zábavným obsahom a reklamou
Facebook je tiež plný stránok so zábavným obsahom, rôznymi fotografiami s doplneným textom. Medzi to sa občas miesi nejaké video, citát, alebo obrázok opäť ukradnutý z iných stránok. Takýchto stránok je veľa a pomerne rýchlo sa z nich pri získaní veľkého počtu fanúšikov stáva silný marketingový nástroj na zaplavenie užívateľov a nástenky reklamou. Populárne stránky sú skôr či neskôr miestom, kde medzi príspevkami nájdete odkazy na eshopy, rôzne predajne, úvery a pôžičky. Tieto firmy buď priamo stránky prevádzkujú, kúpili ich celé, alebo si kúpili len priestor na nich.

Bežné podvody sľubovali aj zmenu pozadia, ďalšie funkcie a podobne
Na internetovom magazíne Zaujimavosti.net sa môžu čitatelia pomerne často stretnúť s varovaniami pred rôznymi podvodníkmi. Najčastejšie je to však práve na mieste, kde sú mnohí najviac zraniteľní. Tam kde odhaľujú súkromie, svoje meno a ďaleko viac. Podvody na Facebooku existujú od jeho počiatku. Najskôr to boli podvodné a absurdné tvrdenia, že je možné zmeniť pozadie, z čoho sa zväčša vykľulo len lokálne upravenie CSS kódu neviditeľné pre ľudí z vonka, alebo vírus. Ďalej tu bolo tvrdenie, že pri pozvaní všetkých priateľov do skupiny získate lepšie schopnosti, alebo Facebook plus, ktorý umožní vidieť, kto prezerá váš profil. Aj to je podvod, dokonca opakujúci sa aj na iných sociálnych sieťach.

Magazín Zaujimavosti.net upozorňuje opakovane
Zaujímavosti sa tejto oblasti venujú už na toľko, že sa im podarilo odhaliť aj podvodné stránky, ktoré sa vydávali za UNICEF. Ďalej to boli stránky, ktoré sa prezentovali ako oficiálne stránky niektorých spevákov, alebo moderátora zo známej relácie na TV Markíza. V každom prípade sa administrátor takýmto konaním dopúšťa niekoľkých trestných činov, ktoré si ani neuvedomuje. Vytváranie nebezpečenstva zámeny môže v niektorých prípadoch byť vážnych porušením zákona, s čím si však neláme niekoľko stránok hlavu. O každom jednom podvode a nechutných praktikách pripravuje magazín články, analýzy a odhalenia. Nedajte sa oklamať a skúste si na www.Zaujimavosti.net okrem množstva zábavy, videí, obrázkov a kuriozít zo sveta prečítať aj niekoľko varovaní.

Téme podvodov sa výrazne venuje aj portál HOAX.sk

Odporúčame používať antispam a Facebook stránky venujúce sa podvodom: