Krajiny, ktoré sa kvalifikovali na MS 2018 vo futbale

Dozvuky z posledných majstrovstiev sveta vo futbale v Riu 2014 pomaly ale iste stíchli a teraz sa čoraz bližšie dostávame k ďalšiemu ročníku 2018 odohrávajúcom sa v Rusku.

O účasť na nadchádzajúci šampionát sa prihlásilo celkom 209 krajín, pričom miestenku môže získať len 32 z nich. Ktorým krajinám sa už podarilo vybojovať si miesto a naopak, kto má ešte šancu siahnuť si na cennú trofej? Odpovede na tieto otázky sa môžete dozvedieť v nasledujúcich riadkoch.

Európa

Kvalifikované krajiny – Belgicko, Nemecko, Anglicko, Španielsko, Poľsko, Srbsko, Island, Francúzsko, Portugalsko, Švajčiarsko, Chorvátsko a Švédsko

Úradujúci majster sveta Nemecko si miestenku na šampionáte v Rusku zaistilo bez menšieho problému (desať výher v desiatich zápasoch) a ako krajina bude jednoznačný kandidát na tipovanie na víťaza (napríklad prostredníctvom bet365). Ďalšou neporazenou krajinou sa vo svojej skupine stalo aj Anglicko. Výkon Angličanov síce nebol bohvieako oslnivý, ale výhra je výhra a futbaloví zverenci z Britských ostrovov sa môžu pomaly pripravovať na šampionát v Rusku. Slovensko sa na majstrovstvá tentokrát nanešťastie neprebojovalo.

Južná Amerika

Kvalifikované krajiny – Brazília, Uruguaj, Argentína a Kolumbia

Play-off – Peru

Brazília sa ako prvá kvalifikovala na majstrovstvá sveta v rámci riadnej kvalifikácie (hneď po Rusku, ktoré sa ako hosťovská krajina do súťaže dostalo automaticky). Nočná mora z domácich majstrovstiev v Riu 2014 sa našťastie pre Brazílčanov nezopakovala. Práve naopak, brazílski futbalisti vyhrali deväť zápasov v rade a stávajú sa jednými z hlavných favoritov na výhru.

Na druhej strane, Argentína to nemala vo svojej skupine také ružové. Krajina už predtým v kvalifikácií pocítila pocity tiesne, ale tentokrát si to futbalisti naozaj nechali na poslednú chvíľu, a to aj na vlastné pomery. Argentína v rámci posledného kvalifikačného zápasu cestovala do Ekvádoru, kde zúfalo potrebovala vyhrať. Inkasovaný gól v 37. minúte stretnutia následne takmer zlomil vôľu Argentínčanov a nebyť Messiho hattricku, futbalisti by išli domov s prázdnymi rukami.

Severná a Stredná Amerika

Kvalifikované krajiny – Mexiko, Kostarika a Panama

Play-off – Honduras

Na severoamerickom kontinente sa najviac darilo Mexiku, ktoré na rozdiel od USA počas kvalifikačných zápasoch nikdy nepocítilo nebezpečenstvo vyradenia – futbalistom USA sa po viacnásobných zlyhaniach nanešťastie nepodarilo znovuzabezpečiť si miestenku v Rusku a na turnaj poputujú iba ženy. Príjemnou zmenou bolo po sklamaní USA postúpenie Panamy – táto stredoamerická krajina si totiž zahrá na majstrovstvách sveta po prvýkrát v svojej histórii.

Ázia

Kvalifikované krajiny – Irán, Južná Kórea a Saudská Arábia

Play-off – Austrália

Afrika

Kvalifikované krajiny – Nigéria, Egypt, Senegal, Tunisko a Maroko