Krach kuriérskej spoločnosti 123Kurier na Slovensku a v Česku

Kuriérska spoločnosť 123Kurier, ktorá na Slovenskom trhu pôsobila od roku 2012, čelí vážnym problémom vyústiacim v jej dočasné uzavretie.

Táto situácia nastala po období, kedy spoločnosť počas pandémie COVID-19 a vojny na Ukrajine zaznamenala výrazný nárast tržieb z necelých stotisíc eur na vyše 19 miliónov eur. Za posledné dva roky vykázala čistý zisk viac ako 720-tisíc eur. Avšak, s postcovidovým návratom ľudí do kamenných obchodov sa začali problémy, ktoré postihli mnoho e-shopov a kuriérskych služieb, vrátane 123Kurieru.

Napriek rekordnému zisku v roku 2022, keď spoločnosť dosiahla čistý zisk 576-tisíc eur pri tržbách takmer 20 miliónov eur, bola firma vysoko zadĺžená s pomerom dlhu k aktívam až 92 percent. Výsledkom boli finančné ťažkosti, ktoré viedli k vyhláseniu konkurzu a nečakanému ukončeniu činnosti na Slovensku. Majitelia spoločnosti uvádzajú ako príčinu pokus o nepriateľské prevzatie ich základnej činnosti zo strany konkurencie a zapojenie časti vlastného manažmentu do tohto procesu.

Problémy v Českej pobočke

Situácia v Českej pobočke firmy bola ešte vážnejšia. Firma nečakane ukončila svoje pôsobenie v Česku, kde zanechala dlhy a tisíce nedoručených zásielok. Podľa informácií TV Nova mala firma miliónové pohľadávky v českých korunách. Zamestnanci, ktorí neboli vyplatení, podali na spoločnosť trestné oznámenie. Firma sa k otázkam okolo možného podvodného konania nevyjadrila, a jej kancelárie pri Jihlave boli prázdne.

Tento kolaps spoločnosti 123Kurier na Slovensku aj v Česku je príkladom výziev, ktorým čelia mnohé firmy v postpandemickej ére, keď sa spotrebiteľské návyky menia a trh sa prispôsobuje novým realitám. Krach 123Kurieru ilustruje, ako rýchly nárast a expanzia môžu byť následne vyvážené vážnymi finančnými a operačnými problémami.

Stanovisko spoločnosti 123Kurier

Spoločnosť 123Kurier vydala oficiálne stanovisko, v ktorom uvádza, že jej problémy sú spôsobené pokusom o nepriateľské prevzatie zo strany konkurencie, k čomu došlo za účasti časti ich manažmentu. Podstatná väčšina vedúcich zamestnancov ukončila svoje pracovné pomery bez upovedomenia vedenia spoločnosti. Toto konanie považuje spoločnosť za protiprávne a oznámila, že voči zodpovedným subjektom uplatní všetky možné právne kroky. V dôsledku týchto udalostí spoločnosť operatívne uzavrela svoje depá a pozastavila prijímanie nových objednávok, čím sa snaží predísť ďalším škodám​​.