Kauza Bocianie hniezdo: Babiš nepresvedčil, zhodujú sa právnici

Kauza Čapí hnízdo bocianie hniezdoNebýva zvykom, že by sa hneď niekoľko redakcií oslovených právnikov zhodlo ohľadom jednej záležitosti a pohľade na ňu. Ale čo sa týka Babišovho vysvetlenia, že nemal nič spoločné s farmou, ktorá dostala dotácie, majú jasno.

Ich vyjadrenia sa dá zhrnúť takto: povedzme, že anonymné akcie v čase pridelenia 50 miliónovej dotácie z EÚ síce vlastnili jeho dve deti a brat jeho partnerky Moniky, morálne je to ale prinajmenšom problém.

Napríklad pražský advokát Josef Lžičař Právu povedal, že Babiš nevysvetlil svoj vplyv na Hniezdo.

Nepresvedčil, že nemohol mať vplyv na to, ako bude Bocianie hniezdo fungovať. Tiež predsa nebudem dávať také finančné prostriedky do niečoho, keď mi to potom nepatrí, “dodal. Po faktickej stránke ale mohlo podľa neho byť všetko v poriadku.

Ostrejšie slová našiel advokát Jaroslav Ortman. “Má to dve roviny. Jedna je morálna a tam je to prehra. Aby sa peniaze investovali v tejto veci do príbuzných a potom sa získavali dotácie, to si vôbec neviem predstaviť, “povedal.

Druhou stránkou je podľa neho právny rozmer, v ktorom je teraz úlohou polície zistiť, či bol zo strany Babiša, či niekoho ďalšieho úmysel spôsobiť dotačný podvod.

Dopustí sa ho ten, kto vedome uviedol nepravdivé údaje do žiadosti,” povedal právnik. Problémy tak môžu mať aj Babišovi príbuzní. Trestné právo pozná aj pojem napomáhanie k trestnej činnosti.

Na advokáta Juraja Matznera robí Babišovho vysvetlenie na prvý pohľad dojem tzv. Odklonenie peňazí. Týmto termínom pred rokmi vysvetľoval exminister priemyslu za ODS Martin Kocourek údajnemu zatajeniu 16 miliónov korún, ktoré politik odklonil kvôli rozvodu.
Legislatívne si budeme hovoriť, že nemajú nič spoločné s Agrofertom, ale čo to nie sú prepojené osoby?” Naznačil advokát.

Právnik v oblasti insolvencií Michal Žižlavský uviedol, že právo pozná tzv. Simulovanej úkony. “Sú urobené na oko a zastiera sa nimi pravý úmysel. Otázka je, či to tak bolo v tomto prípade, “dodal.