Čo je výhodnejšie živnosť alebo s.r.o.?

Vedenie účtovníctva

Spoločnosť s ručením obmedzeným

Pri rozhodovaní sa o tom, či chceme prevádzkovať podnikanie vo forme spoločnosti s ručením obmedzeným alebo ako živnosť, je ďalším z kľúčových kritérií vedenie účtovníctva. V prípade spoločnosti s ručením poznáme len tzv. skutočné náklady. Sú to všetky prostriedky vynaložené na zvýšenie zisku firmy.

Ak má spoločnosť príjmy napríklad vo výške 10 tisíc eur a výdavky predstavujú 5 tisíc eur, rozdiel je 5 tisíc eur, ktoré je potrebné zdaniť sadzbou dane z príjmu právnických osôb. S.r.o. musí viesť podvojné účtovníctvo, ktorého vedenie je zložitejšie, ako je to pri živnosti. Rozdiel je tiež v daňovom zaťažení s.r.o. Daň z príjmu je pre s.r.o. bez ohľadu na výšku príjmu 21 %. Pre s.r.o. taktiež platí 7 % daň z dividend, ak s.r.o. vyplatí časť zisku ako dividendu fyzickej osobe.

Upozornenie:

Dňa 2.12.2020 bola v Národnej rade Slovenske republiky schválená novela zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ktorá priniesla niektoré zmeny v sadzbách pre fyzické aj pravnické osoby. V roku 2020 si mohli právnické osoby a živnostníci, ktorých ročné príjmy nepresiahli 100 tisíc eur, uplatniť daň z príjmov vo výške 15 %. Takto zníženú sadzbu dane z príjmov (15 %) si od 1.1.2021 už môžu uplatniť len právnické osoby s obratom do 49 790 eur.

Živnosť

Živnostník má v tomto prípade na výber aj možnosť v podobe tzv. paušálnych výdavkov. Ak sú skutočné výdavky vyššie ako paušálne výdavky, je pre živnostníka výhodnejšie uplatniť skutočné výdavky. V opačnom prípade je pre neho výhodnejšie zvoliť paušálne výdavky, ktoré sú ustanovené pre nadchádzajúci rok vo výške 60 % z úhrnu príjmov až do výšky 20 tisíc eur za rok.

Živnostník zároveň nie je povinný ohlasovať vopred, pre ktoré z uvedeného sa rozhodol. Aj pre živnostníkov platia nové hranice v prípade daňových povinností, pričom zníženú sadzbu dane z príjmov (15 %) si od 1.1.2022 môžu uplatniť len živnostníci s obratom do výšky 49 790 eur. Pre ostatných platí daň z príjmu vo výške 21 %.

Vyššie sme spomenuli len niektoré faktory, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri rozhodovaní sa o tom, akú formu podnikania si zvoliť. Ak si budúci podnikateľ nie je celkom istý tým, čo bude pre neho najlepšie v budúcnosti, môže najprv vyskúšať ísť cestou, ktorá je pre neho najefektívnejšia v súčasnosti a neskôr pristúpiť k zmenám v závislosti od toho, ako sa bude jeho situácia ďalej vyvíjať.

Podnikanie je živé, nie je to statická činnosť a v čase sa vyvíja. Mnohí podnikatelia prejdú počas svojej kariéry rôznymi formami podnikania i oblasťami, v ktorých pôsobia. Je to celkom bežná prax a netreba sa preto obávať, že určité nastavenie ostane podnikateľovi po celý čas.

Ak si zvolí založenie živnosti, nikde nie je napísané, že o rok si nemôže založiť vlastnú spoločnosť s ručením obmedzeným a naopak. Pravdou však je, že každá takáto zmena si vyžaduje určitý postup a je potrebné jej venovať čas aj peniaze.