Ako úspešne tipovať tenisové zápasy.

Tipovanie tenisových zápasov je proces predpovedania výsledkov jednotlivých zápasov v tenisových turnajoch s cieľom získať finančný zisk prostredníctvom stávok. Toto je obľúbená forma zábavy a investovania pre mnohých športových fanúšikov po celom svete.

  1. NEDÁVAJTE PODĽA KURZOV

Toto je asi jeden z úplne najzákladnejších bodov v tipovaní všeobecne, no pri tenise to platí dvojnásobne, nakoľko tenis je individuálny šport a tenisový výsledok ovplyvňuje viacero rôznych faktorov. Kto dlhodobo sleduje tenis, tak ten určite vie, že tých prekvapení tam býva stále veľa a teda hrať podľa kurzov v tenise nemá veľmi zmysel. Takisto, kurzy občas nie úplne ideálne vykresľujú šance jednotlivých hráčov na výhru a teda občas sa človek dá zlákať na tzv. “tutovku”, ktorá ale tutovkou zďaleka nie je a potom to aj tak dopadne. Ak chce byť človek pri tipovaní tenisu úspešný, tak v ňom musí mať nejaké aspoň základné znalosti, vďaka ktorým bude môcť lepšie odhadnúť šance hráčov na úspech a teda nepôjde bezhlavo podľa kurzov.

  1. NEDÁVAJTE VŠEOBECNE PROTI DOMÁCIM HRÁČOM A DIVOKÝM KARTÁM

Stávky proti domácim hráčom a divokým kartám (čo sú väčšinou takisto domáci hráči) sú podľa mňa všeobecne veľmi rizikové, nakoľko domáci hráč miestne podmienky a kurty dobre pozná a má na nich odtrénovaných veľa hodín, čo je veľká výhoda plus doma sa hráči vedia častokrát vyhecovať na lepšie výkony ako na bežných turnajoch. Takisto, občas majú búrlivú podporu publika, ktorá ich ženie vpred a naopak, súpera to môže rozhodiť. Domáci hráči idú doma väčšinou na maximum a teda prekvapení v prospech domácich hráčov býva stále dosť, čomu sa ja osobne veľmi nečudujem a preto sa radšej stávky proti domácim hráčom snažím vynechávať.

  1. NEDÁVAJTE NA HRÁČA PO TITULE (zvlášť, ak potom hrá na inom povrchu)

Toto je skôr taký logický bod, keďže hráč po titule môže byť jednak unavený a takisto uspokojený (pokiaľ, to bol nejaký veľký úspech) a občas ho čaká aj nejaký náročný presun cez časové pásma do iného štátu plus občas prechádza aj na iný povrch a jednoducho nemá dostatok času na aklimatizáciu, odpočinok, zvyknutie si na iné podmienky, povrch a hlavne aj tá motivácia nebýva niekedy najvyššia (z hľadiska uspokojenia po titule). Hráčom do hlavy nevidíme a teda nevieme, kto sa chystá ako zahrať, no už len z hľadiska vyššie spomenutých slov mi príde stávka na hráča po titule proste riziková a radšej také zápasy vynechávam.

  1. NEDÁVAJTE V ODVETE PO TÝŽDNI NA HRÁČA, KTORÝ PREDCHÁDZAJÚCI ZÁPAS VYHRAL (hlavne na ITF turnajoch)

Toto je bod, ktorý som si už veľakrát všimol, že sa naplnil. Áno, nevychádza to tak stále a občas hráč vyhrá obe zápasy po sebe, no hlavne na nižších turnajoch, kde hrajú väčšinou tí istí hráči viacero týždňov po sebe na tom istom turnaji (ITF v Antalyi, Monastire, Sharm el Sheikh) sa to zvykne častokrát stávať. Samozrejme, väčšinou je to najviac patrné, keď sú tí hráči cca vyrovnaní, no občas to vyjde aj vo vyššom kurze. Ide tu o to, že pokiaľ vyhral prvý zápas jeden hráč, tak v tom druhom mu súper bude chcieť porážku oplatiť a častokrát býva ešte viacej namotivovaný a snaží sa poučiť z prvého zápasu, takže odveta sa mu vydarí. Ja tieto odvety pomerne často skúšam, no ako som písal – nie vždy to aj vyjde ale určite nikdy v odvete nedávam na hráča, ktorý prvý zápas vyhral.

  1. NEDÁVAJTE PODĽA REBRÍČKA

Áno, toto je jedna z najväčších blbostí, ktorú môžete pri tipovaní tenisu urobiť, pretože rebríček ani zďaleka nerozhoduje o kvalitách hráča, pretože aj umiestnenie v rebríčku ovplyvňuje viacero faktorov a jednoducho niektorí hráči majú kvalitu oveľa vyššiu ako svoje postavenie v rebríčku. Môžem tu spomenúť napr. talentovaných juniorov, ktorí medzi mužmi ešte až toľko nehrajú a jednoducho nemajú mať odkiaľ potrebné body, keďže hrávajú ešte aj juniorské turnaje, ďalej sú to univerzitní hráči, ktorí popri tenise aj študujú a tých turnajov hrávajú menej a takisto sa hýbu na nižších pozíciách alebo sú to napr. hráči po zranení, ktorí boli niekedy vysoko v rebríčku a potrebujú sa po dlhšej pauze vyšplhať opäť hore, no kvalitu majú stále vysokú, takže tipovať zápasy podľa postavenia v rebríčku mi príde jednoducho nelogické a len ťažko sa s týmto štýlom dá byť v dlhodobo v pluse.

  1. NEDÁVAJTE PROTI OBHAJCOVI TITULU

Toto je ďalší z tzv. logických bodov, pretože ak nejaký hráč na istom turnaji obhajuje titul, tak to znamená, že sa mu tam asi darí a že miestny povrch mu vyhovuje plus určite bude chcieť body obhájiť a neklesnúť tak v rebríčku, takže mal by tam byť motivovaný a ísť tam naplno a teda odporúčam si pozerať minuloročné pavúky každého turnaja, na ktorý tipujete, aby ste vedeli, kto ten titul na danom turnaji obhajuje a aby ste sa vyhli prípadnej stávke proti nemu, pretože to mi tiež príde ako zbytočne riskantný tip a môžete sa na tom zbytočne popáliť.

  1. NEDÁVAJTE NA A HLAVNE PROTI HRÁČOM, O KTORÝCH NIČ NEVIETE (hlavne na ITF turnajoch)

Na to, aby bol človek v tipovaní tenisu úspešný, tak musí sa v ňom hýbať a musí mať niektoré veci nasledované. Ja veľmi odporúčam si pri tipovaní jednotlivých zápasov vždy najprv “naštudovať” oboch hráčov, aby človek vedel, čo sú zač a aby sa vyhol prípadnej zlej stávke, pretože hlavne na ITF turnajoch sa vyskytujú kadejaké, pre mnohých neznáme mená, ktoré už ale neraz prekvapili. Môže sa jednať práve o nejakého talentovaného juniora, ktorý je ešte medzi mužmi neznámy alebo o univerzitného hráča, ktorý tých turnajov hráva menej ale svoju kvalitu má a teda šanca takýchto hráčov na výhru je niekedy o dosť vyššia ako značia kurzy. Tenis je šport náročný na tipovanie, ktorý treba neustále sledovať, pretože stále sa tam objavujú noví a noví hráči, ktorí občas vedia poriadne zamiešať karty.

  1. NEDÁVAJTE KURZY POD 1,25

Toto je taká moja osobná rada pre všetkých, ktorí tipujú tenis, pretože kurzy pod 1,25 sú podľa mňa najrizikovejšie z dvoch hľadísk. Tým prvým je, že výhru o veľa nezvýšia, pretože sú dosť nízke a tým druhým je, že častokrát sa pri nich človek najviac zapotí a vypadajú mu pri nich všetky vlasy, čo je ešte ten lepší prípad, pokiaľ to nakoniec vyjde, no veľakrát práve tieto kurzy zlyhajú a sú červené a to potom človeka riadne naštve, že mu takýto kurz ušiel. V tenise býva každý deň dosť prekvapení a veľakrát je to práve veľký favorit s kurzom 1,23 alebo s kurzom 1,17, prípadne s kurzom 1,08, takže už len z hľadiska princípu by som takéto zápasy vynechával, pretože ako som písal – výhru o veľa nezvýšia a najviac sa pri nich človek nervuje.

  1. NEDÁVAJTE NA DVOCH NAJVYŠŠIE NASADENÝCH HRÁČOV V POSLEDNOM KOLE KVALIFIKÁCIE

Tento bod si myslím, že väčšina z Vás bude považovať za veľmi rozumný, pretože ako príklad uvediem nedávny zápas Struffa s Karatsevom v Madride, ktorý Struff prehral a následne sa ocitol v hlavnej časti ako LL, pričom bol nasadená jednotka kvalifikácie. Jasné, že sú isté pravidlá, podľa čoho sa LL losujú, no veľakrát to býva práve tak, že najvyššie nasadený hráč svoj zápas prehrá a následne bude LL, čo bol práve Struff. Práve preto veľmi nedoporučujem hrať na najvyššie nasadeného hráča v poslednom kole kvaldy a radšej aj na druhého nasadeného hráča (v prípade viacerých odhlásení z hlavnej časti), pretože je to veľmi rizikové a ja osobne radšej skúšam opak – ak vidím viacej voľných miest v hlavnej časti, tak to skúšam proti nasadenej jednotke aj dvojke kvalifikácie.

  1. NEDÁVAJTE NA RÝCHLYCH POVRCHOCH PROTI SERVISMANOM

Takéto zápasy na favoritov proti servismanom na rýchlych povrchoch typu tráva alebo rýchla hala môžu byť veľmi vyrovnané a môžu tam rozhodnúť naozaj maličkosti, takže v rámci hodnoty kurzu (ktorá v tomto prípade nebýva veľmi veľká) a hlavne teda akéhosi ušetrenia nervov takéto zápasy radšej nedávať.

Tu je zhrnutie desiatich tipov, ktoré by ste mali zvážiť pri tipovaní tenisových zápasov:

  1. Nedávajte podľa kurzov.
  2. Nedávajte všeobecne proti domácim hráčom a divokým kartám.
  3. Nedávajte na hráča po titule (zvlášť, ak potom hrá na inom povrchu).
  4. Nedávajte v odvete po týždni na hráča, ktorý predchádzajúci zápas vyhral (hlavne na ITF turnajoch).
  5. Nedávajte podľa rebríčka.
  6. Nedávajte proti obhajcovi titulu.
  7. Nedávajte na a hlavne proti hráčom, o ktorých nič neviete (hlavne na ITF turnajoch).
  8. Nedávajte kurzy pod 1,25.
  9. Nedávajte na dvoch najvyššie nasadených hráčov v poslednom kole kvalifikácie.
  10. Nedávajte na hráča, ktorý má nejaké zdravotné problémy alebo zranenia.

Tieto tipy vám môžu pomôcť pri tipovaní tenisových zápasov a zvýšiť vaše šance na úspech. Je dôležité si uvedomiť, že tipovanie športových udalostí (vrátane tenisu) je vždy spojené s rizikom a vždy by ste mali staviť iba toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť.