Ako pripraviť vzor zmluvy o výkone funkcie konateľa v s.r.o. v roku 2023?

Zmluva o výkone funkcie konateľa – povinné náležitosti

Z § 66 ods. 6 obchodného zákonníka vyplýva, že konateľ môže svoju funkciu vykonávať na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa, ktorá sa v praxi niekedy označuje aj ako tzv. manažérska zmluva, alebo v súlade s ustanoveniami § 566 a nasledujúcich obchodného zákonníka. Zmluva o výkone funkcie konateľa je osobitným typom zmluvy a ak je uzatvorená podľa tohto paragrafu, budú sa na vzťah konateľa a spoločnosti primárne aplikovať ustanovenia tejto zmluvy a podporne ustanovenia o mandátnej zmluve.

Upozornenie:

Obchodný zákonník ustanovuje, že zmluva o výkone funkcie konateľa podľa § 66 ods. 6 obchodného zákonníka musí mať písomnú formu a musí ju schváliť valné zhromaždenie spoločnosti alebo písomne všetci spoločníci, ktorí ručia za záväzky spoločnosti neobmedzene.

Zákon tak predpisuje len minimálne podstatné a obsahové náležitosti zmluvy o výkone funkcie konateľa podľa menovaného ustanovenia. Na to, aby by bola takáto zmluva platná, však požaduje, aby bola vyhotovená v písomnej forme a schválená valným zhromaždením spoločnosti. Ak by zmluva nespĺňala aj len jednu z uvedených podmienok, nevstúpila by vôbec do platnosti. V záujme zvýšenia právnej istoty pri vzniku prípadného sporu podnikateľom odporúčame, aby do zmluvy o výkone funkcie konateľa podľa § 66 ods. 6 obchodného zákonníka zapracovali aspoň nasledovné obsahové náležitosti:

  • Označenie zmluvných strán. Zmluvnými stranami sú na jednej strane spoločnosť s ručením obmedzeným a na druhej strane je to riadne ustanovený konateľ spoločnosti. Pri spoločnosti odporúčame uviesť celý obchodný názov, sídlo, IČO, DIČ (ak bolo pridelené), zápis v príslušnom registrovom súde, vložku, oddiel, riadne zastúpenie spoločnosti. Pri konateľovi odporúčame uviesť jeho celé meno a priezvisko, adresu trvalého pobytu, dátum narodenia, rodné číslo. Do zmluvy možno vložiť aj kontaktné údaje konateľa ako telefón alebo e-mailová adresa, a to za dodržania ustanovení v oblasti ochrany osobných údajov.
  • Úvodné ustanovenia zmluvy. V rámci úvodných ustanovení zmluvy možno predstaviť úmysel spoločnosti menovať príslušnú osobu do funkcie konateľa s uvedením dňa začatia výkonu funkcie konateľa. Tieto informácie musia korešpondovať s údajmi zapísanými v Obchodnom registri Slovenskej republiky.
  • Predmet zmluvy. Predmetom zmluvy o výkone funkcie konateľa je vzťah medzi spoločnosťou s ručením obmedzeným a konateľom, s ktorým sa uzatvára predmetná zmluva.
  • Odmena konateľa. Zákon neustanovuje, že za výkon funkcie konateľa musí konateľ poberať odmenu. V praxi je to však v takýchto prípadoch väčšinou odplatná funkcia, pričom odmena môže byť ustanovená aj iným spôsobom, ako v peniazoch a môže byť vyplácaná mesačne, štvrťročne alebo ročne, a to v závislosti na dohode medzi spoločnosťou a konateľom. Ak nie je zmluva odplatná, odporúčame v nej uviesť ustanovenie o jej bezodplatnosti.

Ak sa poskytuje odmena inak, napríklad v nepeňažnej forme, podľa § 5 zákona o dani z príjmov je takáto odmena považovaná za príjem zo závislej činnosti a nepatrí tak do kategórie príjmov oslobodených od platenia dane. Takýto príjem je tak potrebné riadne zdaniť a platiť z neho odvody na sociálne a zdravotné poistenie.

  • Práva a povinnosti konateľa. V tejto sekcii si obe zmluvné strany reprezentované spoločnosťou a konateľom dohodnú vzájomné práva a povinnosti. Podnikateľom odporúčame čo najpresnejšie ustanoviť, aké práva a povinnosti majú jednotlivé zmluvné strany. Zákon ustanovuje niektoré povinnosti konateľa a rovnako aj zodpovednosť za škodu pri výkone jeho funkcie. K týmto ustanoveniam odporúčame detailne definovať všetky ďalšie práva a povinnosti, ako aj zodpovedajúce ustanovenia o sankciách pri ich porušení.
  • Iné zmluvné dojednania. V iných zmluvných dojednaniach môže byť zakomponovaná napríklad povinnosť mlčanlivosti konateľa, ako aj iné benefity určené pre konateľa k jeho odmene. Medzi takéto výhody môžeme zaradiť pridelenie a využívanie mobilného telefónu, pridelenie a využívanie motorového vozidla, zdravotnú starostlivosť, preplácanie služobného odevu, rekreácie a ďalšie benefity podľa dohody a možností spoločnosti.
  • Záverečné ustanovenia. Záverečné ustanovenia zmluvy štandardne obsahujú informácie o jej vstupe do platnosti a účinnosti, počte vyhotovených originálov, oboznámení sa s obsahom zmluvy, jej porozumeniu, slobodnej vôli pri jej podpise obomi zmluvnými stranami, ako aj doložku o náhrade neplatných a neúčinných ustanovení, povinnosti zmluvných strán predchádzať sporom, ustanovení o postupe v prípade ich vzniku a iné.

Upozornenie:

V prípade, keď konateľ nemá so spoločnosťou s ručením obmedzeným uzatvorenú zmluvu o výkone funkcie konateľa podľa § 66 ods. 6 obchodného zákonníka, sa vzťah medzi spoločnosťou a konateľom riadi ustanoveniami obchodného zákonníka o mandátnej zmluve (§ 566 a nasledujúce obchodného zákonníka). Mandátna zmluva nemusí byť uzatvorená písomne, avšak každý konateľ by mal poznať jej ustanovenia, keďže pri výkone funkcie sa postupuje primárne podľa tejto zmluvy v prípade, ak nemá uzatvorenú osobitnú zmluvu o výkone funkcie konateľa podľa § 66 ods. 6 obchodného zákonníka.

Zákon zároveň nenariaďuje a ani neurčuje, že na výkon funkcie konateľa musí byť uzatvorená povinne zmluva o výkone funkcie konateľa podľa § 66 ods. 6. Je tak len na rozhodnutí a zmluvnej slobode zainteresovaných zmluvných strán, či medzi sebou takúto zmluvu uzatvoria.V záujme zvýšenia právnej istoty podnikateľom odporúčame, aby takúto zmluvu s konateľom uzatvorili a rovnako to odporúčame konateľom, aby požadovali uzatvorenie takejto zmluvy so spoločnosťou, v ktorej pôsobia ako konatelia.

V súvislosti s obomi zmluvami je ešte potrebné doplniť dôležitú informáciu o tom, že ani jednou z týchto zmlúv sa nezakladá pracovný pomer medzi konateľom a spoločnosťou. Ak tieto majú záujem uzatvoriť pracovný pomer, zákon takúto možnosť pripúšťa, je však potrebné postupovať podľa právnych predpisov v oblasti pracovného práva a súvisiacej legislatívy.

Pracovnoprávny vzťah konateľa nemá znaky závislej práce typické pre výkon pracovných povinností v rámci pracovného pomeru. Konateľ je povinný konať v rámci svojej pôsobnosti také aktivity a záležitosti pre spoločnosť, ktoré súvisia s výkonom jeho funkcie, pričom môže konať v mene spoločnosti smerom navonok a podieľať sa na obchodnom vedení firmy.

TIP:

Pri výkone funkcie konateľa nie je podstatné, či je táto osoba zároveň spoločníkom spoločnosti. Povinnosti konať smerom navonok spoločnosti a podieľať sa na vedení firmy má konateľ aj vtedy, ak nie je spoločníkom spoločnosti. V záujme predchádzania sporov a nedorozumeniam v takomto prípade odporúčame uzatvoriť zmluvu o výkone funkcie konateľa podľa § 66 ods. 6 obchodného zákonníka a podrobne v nej definovať práva a povinnosti konateľa, ako aj všetky ostatné vyššie uvedené náležitosti.

Zároveň je dôležité doplniť, že zákon vyššie uvedenú voľbu nevylučuje. Spoločnosť sa môže dohodnúť s konateľom, že tento bude vykonávať funkciu konateľa a bude aj zamestnancom spoločnosti a za týmto účelom s ním spoločnosť uzatvorí samostatnú pracovnú zmluvu. Konateľ môže vo firme napríklad zastávať funkcie výkonného manažéra, generálneho riaditeľa alebo administratívneho pracovníka. Z praktických dôvodov firmy k tomuto kroku v praxi pristupujú pomerne často. V praxi je však dôležité tieto funkcie odlíšiť. Pre každú z nich musí byť uzatvorená samostatná zmluva, pričom obsah oboch sa nesmie prelínať, ani byť rovnaký.

Pri rozhodovaní sa medzi tým, či je lepšie uzatvoriť zmluvu o výkone funkcie konateľa podľa § 66 ods 6 obchodného zákonníka alebo mandátnu zmluvu podľa § 566 a nasledujúcich obchodného zákonníka, bude toto rozhodnutie vždy závisieť od konkrétneho prípadu a záujmov zmluvných strán.

Zmluva o výkone funkcie konateľa podľa § 66 ods. 6 obchodného zákonníka poskytuje zmluvným stranám väčšiu zmluvnú slobodu, pretože práva a povinnosti konateľa v nej možno upraviť podrobnejšie a dôslednejšie, ako je to v prípade mandátnej zmluvy, kde zákon obsahuje viac povinných ustanovení. Táto skutočnosť však môže na druhej strane predstavovať dôvod, pre ktorý môže mandátna zmluva vyhovovať niektorým podnikateľom, ktorý si nechcú zmluvu upravovať sami. V takom prípade môžu zvoliť mandátnu zmluvu a postupovať podľa jej ustanovení.

Aj v tomto prípade však v záujme zvýšenia právnej istoty odporúčame zmluvným stranám, aby si zmluvu upravili v písomnej podobe, a to aj napriek tomu, že to zákon im to pri tomto zmluvnom type výslovne neprikazuje.

Vzor zmluvy o výkone funkcie konateľa si môžete stiahnuť tu: Vzor zmluvy o výkone funkcie konateľa