Ako (ne)chudnúť

Najčastejšie mýty o chudnutí a strave, nenechajte sa pomýliť dezinformáciami o stravovaní. Pár si ich ujasníme:

1. Cukor

Vylučovanie cukru zo stravy sa stalo trendom, že práve on je príčinou, prečo ľudia vidia vyššie číslo na váhe, ho začali cielene odstraňovať z jedálnička. V mylnom presvedčení dokonca aj ovocie, či zeleninu, ktoré tiež formu cukru obsahujú.

Priberanie tuku nie je vinou cukru, ale kalorického nadbytku. Inak povedané, ak je náš príjem kalórií vyšší ako náš výdaj, človek bude zákonite priberať.

Nevyvážená, vysoko kalorická a spracovaná strava chudobná na vlákninu, bielkoviny a iné dôležité živiny, ktorá obsahuje veľa pridaného cukru je živnou pôdou nie len priberania, ale s ním spojených aj zdravotných problémov.

Voľné cukry by mali predstavovať len 10% celkového príjmu sacharidov. Tá druhá časť by mala pochádzať z komplexných sacharidov, ktoré nájdeme napríklad v zemiakoch, chlebe, ryži, ovocí či zelenine.

2. Musíš jesť aspoň X krát za deň

Jeden z najznámejších mýtov, jedenie menej jedál za deň spomaľuje metabolizmus a naopak častejšie jedenie ho zrýchľuje. Nepravda, má vôbec frekvencia jedál vplyv na chudnutie či priberanie?

To, či jeme tri, päť alebo sedemkrát za deň neovplyvní to, koľko kalórií dané jedlo má. Ak človek skonzumuje 2000 kalórií v dvoch alebo piatich jedlách, bude to vždy rovnakých 2000 kcal. O tom, čo je pre nás optimálnejšie a lepšie z hľadiska trávenia, vstrebávania živín je už druhá vec.

Môžeme si to predstaviť na praktickom príklade: Žena, ktorá má k dispozícií 1800 kalórií môže pravidelne jesť tri jedlá denne, z ktorých každé bude mať 600 kcal. Ak by podľa týchto ,,odporúčaní“ chcela prejsť na šesť jedál, reálne riskuje, že ani jedno jej neposkytne pocit plnosti a nasýtenia.

Pri prepočte by to vychádzalo na 300 kcal jedlo – čo je napríklad jedna Horalka, jablko a proteínový nápoj.

Porovnanie kalórií:

Porovnanie kalórií

3. Ovocie sa smie len doobeda, a pečivo vôbec

Opäť jeden z top mýtov medzi ženami. Delenie potravín na dobré a zlé, zdravé a nezdravé, povolené a zakázané.

Lepšou voľbou je pozerať na jedlo ako na viac alebo menej nutričné, a zároveň dodržiavať princíp 80:20.

Ide v postate o flexibilný prístup, ktorý mnoho zdravo-žijúcich ľudí dodržiava a možno to ani nevie definovať. Väčšiu časť jedálnička (80% Kcal) tvoria nutrične bohaté a menej spracované potraviny, a menšia časť (20% Kcal) môže byť tvorená tými menej nutričnými.

Časom sa tak človek naučí, že croissant s kapučínom na raňajky nebude najoptimálnejšia voľba, no napríklad v taký tréningový deň si ho v rámci svojho príjmu pokojne vychutnať môže.